Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Krasnala Hałabały
Menu
Strona głowna  /  Kącik psychologa
Kącik psychologa

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

 

Drodzy Rodzice!

Aktualna sytuacja na Ukrainie sprawia, że większość z nas czuje strach, stres oraz ogromne napięcie. Sytuacja ta nie jest obojętna również dla naszych dzieci. Docierają do nich informacje na temat wojny z mediów, rozmów z kolegami lub słysząc rozmowy dorosłych. Dzieci wyczuwają także nasz niepokój. To wszystko wzbudza w naszych dzieciach konkretne emocje, jak w nas dorosłych. Zachęcam do przeczytania artykułu dotyczącego rozmowy z dziećmi na temat wojny na Ukrainie.

https://dzieciecapsychologia.pl/jak-wspierac-i-czy-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie-w-ukrainie/

 

NASZE ZAJĘCIA

W ramach zajęć z pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz wczesnego wspomagania rozwoju prowadzone są zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne. Dzieci poprzez zabawę rozwijają umiejętność rozpoznawania i nazywania swoich i uczuć innych w konkretnych sytuacjach, kształtują umiejętność panowania nad emocjami, uczą się empatii, budowania realnego poczucia własnej wartości oraz przyswajają normy i zasady społeczne.

Do zabaw wykorzystujemy także Magiczny Dywan.

Zajęcia są też prowadzone w filii naszego przedszkola na ulicy Spokojnej.

 

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

Jak radzić sobie ze złością dziecka ?

Złość to emocja, która nam towarzyszy bardzo często w życiu. Należy pamiętać, że złość nie jest złą emocją, lecz jest niezbędna i pełni bardzo ważna rolę w naszym życiu.  Kiedy czujemy złość jest to sygnał, że sytuacja w której się znajdujemy nam nie służy i nie chcemy w niej trwać, trzeba coś zmienić. W przypadku dzieci, w zdecydowanej większości sytuacje, w której czują złość wiąże się z nieotrzymaniem tego co chcą. U dorosłych jest bardzo podobnie. Denerwujemy się, gdy dziecko nie chce ubrać się do przedszkola (a nam bardzo się spieszy) lub szef przekłada nam urlop (a my mamy zaplanowany wyjazd). Problem u dzieci dotyczy nie tego, że odczuwają złość tylko jak ją manifestują.

Dzieci nie opanowały jeszcze umiejętności panowania nad odczuwanymi emocjami. Ich ciało zaczyna się napinać, przyspiesza oddech, bicie serce, zaciskają się zęby i dziecko nie wie jak sobie z tym poradzić. Chcą coś osiągnąć ale tego nie otrzymują i nie wiedzą co z tym zrobić. Naszym zadaniem jest nauczenie dziecka, że krzykiem, płaczem i wymuszaniem nie osiągną swojego celu, ta metoda jest nieskuteczna.  Musimy wykonać ogromną pracę, by w naszym domu, by coś osiągnąć, działała rozmowa, a nie krzyk. Wymaga to przede wszystkim konsekwencji. Dziecko reaguje agresją w złości nie dlatego, że ma taki kaprys ale w ten sposób osiąga to czego chce. Musimy zrobić wszystko, żeby takie zachowania nie działały.

Co zrobić w sytuacji, gdy dziecko wpada w histerię:

- przede wszystkim bądź konsekwentny, trwaj przy swoim zdaniu;

- musisz jednoznacznie wyrazić to zdanie czyli powiedzieć dziecku np. że nie godzisz się na dalsze oglądanie bajek bo jest za późno i rano będzie zmęczone. Pamiętaj komunikat musi być krótki, bo dziecko w histerii nie słucha, podejmuje walkę i zaczyna negocjować. Możesz powiedzieć: „Porozmawiam z Tobą jak się uspokoisz.”;

- najtrudniejsze jest powstrzymanie swojej wybuchowej reakcji, zachowaj spokój;

- kiedy dziecko zaczyna nas uderzać, trzeba odsunąć się tak, by nie zostać uderzonym - czasem pomaga wyciągniecie ręki i stanowcze wypowiedzenie „stop!. Nie zalecam przy tym wpatrywania się w dziecko i dogadywania, podgrzewania atmosfery. Raczej należy dać dziecku swoim zachowaniem do zrozumienia, że to nie zadziała, czyli zabrać dziecku „widownię”. Najczęściej działa odsunięcie, odejście, zajęcie się czymś;

- gdy dziecko się uspokoi, a z czasem będzie to trwało coraz krócej, należy wyjaśnić dziecku, dlaczego nie zgodziliśmy się np. na bajkę. Dziecko musi wiedzieć, dlaczego rodzic się nie zgadza – chcemy je przecież czegoś w tej sytuacji nauczyć, musi wiedzieć, że nie chodzi nam o karanie ani o pokazanie mu, kto tu rządzi.

Pamiętaj! Naszym celem w wybuchu złości nie powinno być szybkie jej opanowanie „Niech on się wreszcie uspokoi”, ale nauczenie dziecka prawidłowej komunikacji, pokazanie mu, że złość nie działa.

Psycholog - mgr Agnieszka Kopacz

 

godziny pracy:

poniedziałek 8:00 – 14:00

czwartek 8:00 – 14:00

 

konsultacje dla rodziców:

poniedziałek 8:00 – 9:00

czwartek 13:00 – 14:00

Pomoc psychologiczno – pedagogiczna (zajęcia rozwijające umiejętności społeczno – emocjonalne)

Drodzy Rodzice! W związku z zaistniałą sytuacją, w zakładce „Kącik psychologa”, będę umieszczać propozycje zabaw
i ćwiczeń do wykonania z dziećmi w domu. W razie pytań lub chęci rozmowy jestem do Państwa dyspozycji pod numerem tel. 503 698 585 lub adresem e-mail
kopacz.aga@interia.pl

 

Agnieszka Kopacz – psycholog

- 04.02.2021 r. –

Dziś zabawy o tematyce zimowej rozwijające myślenie przyczynowo – skutkowe oraz współpracę.

1. Zapraszam do wydrukowania historyjki obrazkowej.

Wersja dla starszych dzieci i młodszych. Zachęćmy dzieci do opowiedzenia co dzieje się na obrazkach, można pokolorować rysunki.

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-alIv21dx3TAiXTc

 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-aef1VvT-Ej-gI-0

 

2. Zabawa „Śnieżki”

Do tej aktywności wystarczy pokojowa, a nie minusowa temperatura, dłoni nie trzeba chować
w rękawiczkacc. Śnieżną zabawę można mieć
w pokoju. Jak to zrobić? Wystarczy nam parę arkuszy białego papieru – po zgnieceniu udawać będą śnieżne kule. Ćwiczcie nimi rzuty do celu – ustawić możecie
w pokoju kolorowe wiaderko lub pudełko, na podłodze położyć można też hula - hop.

3. Wspólne kolorowanie

Potrzebna będzie rysunek – kolorowanka. Wysypujemy flamastry lub kredki do pojemnika. Pierwsza osoba losuje z zamkniętymi oczami pisak
a następnie koloruje nim obrazek tylko przez określony czas (możemy odliczać czas klepsydrą lub stoperem). Gdy czas minie - zmiana, następna osoba losuje pisak
i koloruje obrazek a inni pilnują czasu.

4. Na koniec relaksacja.

Zapraszam do wykonania na plecach masażu opowiadając wiersz. Możemy robić zmianę, najpierw my dziecku
a potem dziecko nam.

„Świeci gwiazdka” Z. Makowska
Świeci gwiazdka- rozcieranie palcami pleców dziecka od środka do boków
Gwiazdek sto- stukanie opuszkami palców po całych plecach
Skaczą dzieci. Hop, hop, hop- dłonie złożone w piąstki oklepują całe plecy dziecka
Tu choinka. Tam choinka- palcami rysują choinkę od góry do dołu
A tu uśmiechnięta minka- zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do drugiego boku
W białym śniegu- dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach
Suną sanki. A w tych sankach – energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry na dół
Dwa bałwanki. – rysujemy palcem wskazującym dwa bałwanki na plecach dziecka.

Miłej zabawy!

 

- 8.02.2021 r. -

Dzień dobry. Dziś przedstawiam propozycje wspólnych zabaw z dziećmi z cyklu rozpoznawania i nazywania emocji.

1. Gra dobble – emocje

W linku poniżej znajduje się zestaw kart do gry typu dobble. Obrazki przedstawiają buzie dzieci przedstawiające różne emocje.  W skład kompletu wchodzi instrukcja oraz 13 okrągłych kart. Każda karta zawiera cztery ilustracje, jest unikalna i łączy się z innymi kartami tylko jednym symbolem. 

 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-bXFVDCV2WBoNX1E

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

 

2. Zabawa „Lustro”

Dziecko stoi naprzeciwko rodzica, który pełni funkcję lustra. Dziecko pokazuje różne miny wyrażające emocje a osoba naprzeciwko próbuje je dokładnie powtórzyć. Potem następuje zamiana ról.

3. Karty pracy

Zapraszam do wydrukowania kart pracy. Zadania polegają na dopasowaniu sytuacji do emocji oraz rozpoznania i nazwania emocji na rysunkach.

 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-bpG9b4eVxOrOPVs

 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-b_QuHTbQbkbsIho

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

3. Zabawa „Nasionka”

Z relaksującą muzyką w tle i przy słabym oświetleniu będziemy udawać wzrost drzewa. Zaczynamy na kolanach, na ziemi, z pochyloną głową. Stopniowo przedłużamy ramiona do przodu, jakbyśmy byli budzącym się kotem. Jesteśmy nasionkiem, które w tempie muzyki zaczyna wyrastać i staje się wielkim drzewem z pięknymi gałęziami. Gałęzie będą symbolizowane przez nasze ramiona, rozciągnięte do góry, podczas gdy my powoli unosimy się z siadu na stopach. Jest to idealne ćwiczenie do wykonania wieczorem, tuż przed położeniem dzieci spać.

Powodzenia!

 

 - 11.02.2021 r. –

Dzień dobry. Dzisiaj kilka propozycji ćwiczeń rozwijających spostrzegawczość i koncentrację uwagi.

1. Gra „Zgadnij kto to”

Poniżej zamieszczam link to wydrukowania kart do gry „Zgadnij kto to”. Materiał zawiera dwie karty, każdą z nich należy wydrukować podwójnie, najlepiej na grubszym papierze lub podkleić tekturką. Pierwszą kartę nacinamy w miejscach zaznaczonych ciągłą linią, a następnie przekładamy kartkę obrazkami do dołu i zaginamy nacięcia w miejscach zaznaczonych przerywaną linią. Z drugich kart należy wyciąć obrazki wzdłuż ciągłej linii. Gra przeznaczona jest dla 2 osób. Gracze siadają naprzeciwko siebie, przed sobą ustawiają karty z odgiętymi obrazkami, tak by widoczne były wszystkie postaci. Każdy z graczy wybiera jedną z kart z tali i umieszcza ją w okienku pod znakiem zapytania. Celem gry jest jak najszybsze odgadnięcie wybranej przez przeciwnika osoby. W tym celu gracze zadają sobie na zmianę pytania. W zabawie przećwiczyć możemy opisywanie osób, emocje.

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-cCHXlM5Vcd-NhtU

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

2. Ćwiczymy spostrzegawczość

Zapraszam do zabawy w odnajdywanie niepasujących elementów.

https://1drv.ms/w/s!AnVV96OvVba-cbphH7Dw7wgNUqc?e=sO8mxv

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

3. Karty pracy

Ćwiczenie polega na dorysowaniu brakujących elementów oraz znalezieniu 3 różnic w obrazkach.

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-cx6e49k7Exd1Lvw

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-cnSAcQugV6uoxd0

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

4. Na koniec trochę gimnastyki...

Zaproś dzieci do wspólnej zabawy. Rodzic czyta i wspólnie z dziećmi wykonują polecenia...

Niedźwiadek

Prawa rączka, (wyciągamy prawą rączkę),

lewa raczka, (wyciągamy lewą rączkę),

ja jestem niedźwiadek (pokazujemy na siebie).

Prawa nóżka, (wyciągamy prawa nóżkę),

lewa nóżka (wyciągamy lewa nóżkę),

a to jest mój zadek ... (pokazujemy na pupę).

Lubię miodek, (głaszczemy się jedną rączką po brzuszku)

kocham miodek, (głaszczemy się dwoma rączkami po brzuszku)

ukradnę go pszczółkom. (raczki do góry i kręcimy dłońmi – jak wkręcanie żarówek).

Prawą rączką, (znów wyciągamy prawą rączkę)

Lewą rączką (wyciągamy lewą rączkę)

a wyciągnę rurką (ruszamy naprzemiennie rączkami w przód).

Miłej zabawy!

 

- 15.02.2021 r. -

Dzień dobry. Dziś propozycje do wspólnej zabawy nawiązującej do tematyki obchodzonych wczoraj Walentynek.

1. Opowiadanie „Ptyś i Balbina”.

Zapraszam do przeczytania opowiadania o tym, jak nieśmiały Ptyś ratuje z opresji pluszowego misia i zostaje bohaterem Balbiny - swojej koleżanki z przedszkola.

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-ekk4RmoCSWug2yM

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

2. Ćwiczenia do opowiadania

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-d3cT1EFfbmADe7c

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-eFMEl3qfz4AXrxU

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

3. Karta pracy. Kolorowanka do wydrukowania.

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-eRlAUmYs4xkTmIk

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

5. Zabawa „Słoik z serduszkami”

W zabawie może uczestniczyć cała rodzina. Do słoika każdy wrzuca karteczkę (serduszko) z miłymi słowami. Dzieci młodsze mogą coś narysować co sprawi innym radość. Potem następuje losowanie. W ten sposób każdy otrzyma walentynkowy liścik i nie poczuje się pominięty.

 

Miłej zabawy:)

 

- 18.02.2021 r. -

Dzień dobry. Zapraszam do wspólnej zabawy z dziećmi.

1. „Co trzymam w ręku?”
Rodzic pokazuje dziecku różne drobne przedmioty, np. zabawki. Następnie dziecko staje tyłem do rodzica, który daje mu do ręki jeden z oglądanych przedmiotów. Dziecko dotykiem rozpoznaje trzymany przedmiot.

2. „Lustrzane odbicia”
Dziecko stoi z rodzicem naprzeciwko siebie. Jedno z nich wykonuje ruchy, drugie je naśladuje.

3. Karty pracy

Poniżej znajdują się linki do historyjki obrazkowej i zadania – znajdź 10 różnic. 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-fD33xgqsGF2XTwk

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-e1Gk3yme8JLliVk

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

4. Stworzenie własnej gry planszowej

Potrzebna będzie kartka papieru – plansza. Na planszy narysujcie kolejne pola (mogą tworzyć kształt np. elipsy lub węża). Pola mogą być
w kształcie kwadratów lub kółek. Zaznacz start i metę. Ustalcie zasady gry. Na niektórych polach wprowadźcie urozmaicenia, np. „cofasz się o dwa pola”, „czekasz jedną kolejkę”. Można też zrobić pola z zadaniami dla graczy np.  podskocz 5 razy na jednej nodze, zaśpiewaj piosenkę, zrób 10 przysiadów czy jaskółkę. Mogą być pytania: jakie zwierzęta można zobaczyć w zoo?, co można zjeść na śniadanie? Można pomalować tło gry.

 

Udanej zabawy :)

 

Pomoc psychologiczno – pedagogiczna
 

(zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne)

 

 

Praca zdalna w dniach 29.03. 2021 r - 09.04. 2021 r.

 

 

Jestem do Państwa dyspozycji pod nr tel. 503 698 585

 

Agnieszka Kopacz – psycholog

 

- 01.04.2021 r. -

 

Zapraszam do wspólnej zabawy o tematyce Wielkanocy.

1. Zabawa ruchowa „Ostrożnie jak z jajkiem”.
Dzieci i rodzice ustawieni są w kręgu. Przekazują sobie piłkę (pisankę) zgodnie z poleceniami rodzica:
- uważajcie pisanka jest z wydmuszki, cieniutka i krucha – można ją łatwo potłuc,
- pisanka jest z jaja dinozaura, duża i ciężka – użyjcie dużo siły, aby wam nie wypadła z rąk.

2. Zabawa „Kolorowe zajączki”.
Przygotowujcie karty (karty zajączków na dole w załączniku) i za pomocą taśmy przyczepcie je do podłogi. Ustawcie je w dowolnej kolejności. Pierwsza opcja : mówicie głośno nazwy kolorów i prosicie, żeby dziecko na nie skoczyło. Druga opcja: prosicie, żeby dzieci skoczyły na kolor, który zaczyna się na określoną sylabę/głoskę. Trzecia opcja: dziecko ma zadanie skoczyć na dane kolory oprócz jednego przez nas wybranego. Jeżeli się pomyli – odpada. Czwarta opcja: mówicie w jednym ciągu kolory kart, po których ma skakać dziecko, np. zielony, czerwony, żółty, niebieski.
Dobre ćwiczenie na wzmocnienie pamięci.

 

https://1drv.ms/w/s!AnVV96OvVba-gQDtPGJZFoQbheXv?e=MlhnNe

 

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

 

3. Karta pracy emocje – Wielkanoc

Karta pomoże przyjrzeć się emocjom i potrzebom związanym z Wielkanocą. Nie ma złych odpowiedzi, wszystkie są dobre. Zapraszam do wypełnienia wspólnie z dzieckiem i porównania swoich odpowiedzi.

 

https://1drv.ms/u/s!AnVV96OvVba-gQKt9fxe_bYlq6uO?e=IXioRd

 

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

 

4. Karty pracy

Karty pracy do wydrukowania, rozwijające pamięć i spostrzegawczość.

 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-gQPw-S7iPJ_cwYvH

 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-gQTEgWHA_dLBUJKw?e=BXKD5G

 

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

 

 

Z okazji zbliżających się świąt życzę samych radosnych chwil w gronie najbliższych, zdrowia i dużo nadziei na lepsze jutro a także umiejętności delektowania się wyjątkowością tego czasu.

 

 

- 08.04.21 r. –

Zapraszam do wspólnej zabawy z dziećmi w klimacie świąt Wielkanocnych.

 

1. Opowiadanie „Cierpliwość”

W linku poniżej znajduje się opowiadanie pt. „Cierpliwość”.

Zapraszam do przeczytania wspólnie z dzieckiem historii, o tym co wydarzyło się w Wielkanoc w rodzinie Joasi.

 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-gQXPJvbO_ZL8-1_M?e=pqWTId

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

 

2. Gra „Dobble Wielkanocne”

Dobrze znana gra dobble, tym razem o tematyce Wielkanocnej.

 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-gQiTwK1EysszJFvx?e=GceO1Q

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

 

3. Karty pracy

Karty pracy ćwiczące spostrzegawczość.

 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-gQZozbmAN5FcpPjZ?e=8bCURq

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-gQejax-9wHCYlbRW?e=2Prr2v

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")Miłej zabawy!

 

 

Zapraszam na kolejny tydzień wspólnej zabawy!

 

- 12.04.21 r. –

Proponuje dziś zabawę dla całej rodziny. Poniżej przygotowałam dla Was kilka zadań i łamigłówek.

 

1. Rysunek rodziny.

Przygotujcie kartkę do rysowania, flamastry i kredki. Rodzice razem z dzieckiem zastanówcie się, kto wchodzi w skład Waszej rodziny. Kto jest najbliższy dla Was? Czy macie rodzeństwo? Czy macie w rodzinie zwierzaka? Teraz spróbujcie narysować całą rodzinę. Rodzice mogą pomóc dziecku. Możecie tez rysować oddzielnie a później porównać swoje obrazki. Na końcu opiszcie, kto jest na rysunku. Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

* Kto w Waszej rodzinie jest uśmiechnięty?

* Kto w Waszej rodzinie najczęściej się kłóci?

* Kto  w Waszej rodzinie jest najsmutniejszy?

* Kto ma najłatwiej?

* Kto ma najciężej?

Starszym dzieciom możemy zadać dodatkowe pytanie: Jak myślisz dlaczego jest uśmiechnięty, najsmutniejszy, najczęściej się kłóci itd.?

 

2. Gra rodzinna ruletka.

Poniżej link do ruletki. Wspólna gra dla rodziców i dzieci.  Spróbujcie zakręcić i odpowiedzieć na pytanie - sprawdzicie jak dobrze znacie swoją rodzinę.

 

https://wordwall.net/pl/resource/2602594/rodzina

 

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

 

3. Piosenka o rodzinie.

Wysłuchajcie wspólnie piosenki o rodzinie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=9CAEhPUDlA4

 

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

 

4. Kart pracy.

Karty pracy – łamigłówki do wspólnej zabawy.

 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-gQlRzSHOWFDc_WQ3?e=OodgBb

 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-gQrEiphpVGmdIJiK?e=CIKpit

 

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

 

Powodzenia!

 

- 15.04.21 r. –

 

Zapraszam do wspólnej zabawy całą rodzinę.

 

1. Gra „Moje ulubione”

W linku poniżej znajduje się plansza do wydrukowania. Potrzebne będą jeszcze pionki do gry i kostka do rzucania. Można uzyć koralików jako punkty do zdobycia za udzielenie odpowiedzi.

* Rozpoczynamy grę ustawiając pionki na polu start. Najmłodszy gracz rzuca kostka i przesuwa się po polach planszy.

 * Stojąc na polu gracz udziela odpowiedzi na pytanie „Moje ulubione…(tu dodaje słowo które znajduje się na polu)”. Jeśli udzieli odpowiedzi na pytanie – zabiera koralik i kładzie go przed sobą.

*  Na polu z podwójnym kołem możemy zdecydować kto będzie odpowiadał na pytanie – my czy któryś z pozostałych graczy.

* Po dotarciu na metę wszystkich uczestników gry, zwycięża ten kto dotarł na metę jako pierwszy lub kto zebrał najwięcej koralików.

 

https://1drv.ms/u/s!AnVV96OvVba-gQtilrjM6BX3SWe8?e=5DgyiY

 

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

 

2. Zabawa - skoki

Na podłodze kładziemy karty z minami (link poniżej). Można karty przykleić do podłogi, żeby dzieci nie poślizgnęły się. Rodzice powiedzcie dziecku na jakie pole ma skoczyć. "Skok na radość! Skok na smutek!". Zabawy możecie modyfikować wraz z wiekiem Waszego dziecka. Np. Prawa ręka na złość, lewa noga na smutek. Możecie również opowiadać historię, a dziecko ma skoczyć na właściwą odpowiedź. Przykład: "Masz wielką ochotę na ciastko, a mama zabroniła Ci je jeść".

 

https://1drv.ms/b/s!AnVV96OvVba-gQz-faoj2uDIXgDJ?e=9XMre0

 

(Aby wyświetlić zawartość należy zaznaczyć całość ścieżki dostępu, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać "Przejdź do strony")

 

3. Zgadywanki

Dzięki tej zabawie możecie sprawdzić, jak dobrze znacie się w rodzinie. Spróbujcie zgadnąć na wzajem:
- Jaki jest ulubiony kolor taty?
- Co najbardziej lubi jeść mama?
- Co denerwuje siostrę/brata?
- Jakie słodycze najbardziej lubisz Ty jeść?
- Wymień 3 rzeczy, które smucą mamę i tatę.
- Wymień 3 rzeczy, które sprawiają, że dzieci się cieszą i uśmiechają.


Pytań możecie wymyślać w nieskończoność!

 

Udanej zabawy!

 


Ostatnia aktualizacja: 2022-02-27