To takie proste!
Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Krasnala Hałabały
Strona głowna  /  Gr. Jeżyki
Gr. Jeżyki
 
  
 

 

 
 
" JEŻYKI "
 
 
Oddział 5-latków
 
  
DZIEĆMI OPIEKUJĄ SIĘ:
 
Bogusława Kościukiewicz - nauczyciel dyplomowany 
Karolina Piotrowska - nauczyciel stażysta
Dorota Biała - pomoc nauczyciela
 
   
 
   

 

 

WRZESIEŃ

 

Witamy po wakacjach!

 

Zapraszamy do wspólnej wędrówki przez rok przedszkolny 2017/18

 

Skończyły się wakacje. Trochę szkoda, ale miło było 1 września spotkać się z kolegami i koleżankami w nowej sali. I tu niespodzianka – nowa pani, pani Karolinka. Szybko się poznaliśmy i zaprzyjaźniliśmy.

Na szczęście słońce nadal świeciło i dzięki temu mogliśmy dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu.

 

 

5 lat to już bardzo poważny wiek. Bawimy się, ale również pracujemy i uczymy się wielu nowych i ciekawych rzeczy.

 

 

Była już pierwsza religia z panią Grażynką. Bardzo nam się podobało.

 

 

Już na początku września wspólnie ustaliliśmy zasady, które pozwolą nam miło i bezpiecznie spędzać czas w przedszkolu. Często przypominamy je sobie i bardzo się staramy ich przestrzegać.

 

 

W przestrzeganiu niektórych zasad, szczególnie tych związanych z utrzymaniem porządku w sali i łazience pomagają nam dyżurni. Dyżurni również pomagają pani Dorotce w nakrywaniu do posiłków i sprzątaniu po nich.

 

 

 Bardzo ważną sprawą jest nasze bezpieczeństwo nie tylko w przedszkolu, ale również w drodze do przedszkola. Wbrew pozorom prawidłowe i bezpieczne przejście przez ulicę wcale nie jest prostą sprawą. Uczyliśmy się tego w towarzystwie gości: policjantów. Najpierw Jaś wspólnie z panią Arletą Szwacińską pokazał nam jak to się robi, a potem wybraliśmy się na prawdziwe przejście dla pieszych.

 

 

Mogliśmy również zobaczyć samochód policyjny od środka, usiąść za jego kierownicą i poczuć się jak prawdziwi policjanci.

 

 

Już po raz trzeci 20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Najpierw spotkaliśmy się ze wszystkimi hałabałkami, dyrekcją przedszkola, przedstawicielami Rady Rodziców oraz władz naszego miasta na podwórku przedszkolnym. Było uroczyste odśpiewanie Hymnu Przedszkola oraz Hymnu Przedszkolaka oraz otwarcie nowej altany i sadzenie drzewek owocowych. Potem kolorowym korowodem z piosenką na ustach przeszliśmy ulicami Łobza. A po powrocie do przedszkola czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka, tym razem słodka – wata cukrowa. Mniam, mniam.

 

 

„Jeżyki” kochają naszą piękną Ziemię i dbają o to, aby była czysta. Dlatego właśnie wzięliśmy udział w „Sprzątaniu świata”. Bardzo sumiennie posprzątaliśmy chodnik, parking i trawniki przylegające do naszego podwórka od strony ul. Ogrodowej.

 

 

W tym roku jesień powitaliśmy trochę inaczej niż zwykle. Wykonaliśmy na jej cześć piękny obraz na folii. Wszystkie „Jeżyki” malowały bardzo oddanie, do tego stopnia, że kolory jesieni pojawiły się również na naszych kurtkach, a nawet czapkach i spodniach. Wszystkie jesienne prace mogli również podziwiać rodzice.

 

 

Pierwszy spacer do parku. Nazbieraliśmy trochę kasztanów i żołędzi. Teraz ozdabiają nasz kącik przyrody i służą do zabawy.

 

 

W czasie wakacji Oliwia skończyła pięć lat. Życzenia urodzinowe składaliśmy jej na początku września.

 

 

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich wakacyjnych jubilatów.

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Jeżyki we wrześniu”.

 

 

PAŹDZIERNIK

 

W pierwszych dniach października w naszych zajęciach i zabawach gościły owoce i warzywa. Poznawaliśmy je na różne sposoby: za pomocą wzroku, smaku, węchu, dotyku. Wybraliśmy się również w okolice sadu i ogródków działkowych, aby zobaczyć niektóre w ich naturalnym środowisku. Najbardziej okazałe były dynie.

 

 

Na zakończenie tego „smakowitego” tematu spotkaliśmy się z babcią Antosia z „Zajączków”. Nasz gość opowiedział nam o tym jak poczuć smak i zapach owoców i warzyw w zimie. Babcia Grażynka pokazała nam niektóre ze swoich smakowitych przetworów w szczelnie zamkniętych słoiczkach i opowiedziała o tym, jak to się robi.

 

 

Jesień kojarzy się nam ze spadającymi z drzew kasztanami, żołędziami, czerwoną jarzębiną, a przede wszystkim z kolorowymi liśćmi. Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się więc na wycieczkę do parku, aby dostrzec jesienne uroki przyrody.

 

 

Zebrane liście, kasztany i żołędzie wzbogaciły kącik przyrody w naszej sali. Wykorzystywaliśmy je do naszych zabaw i zajęć.

 

 

W październiku odbył się „Jesienny koncert dla byłych pracowników przedszkola”. „Jeżyki” wzięły w nim udział. Dziewczynki przebrane za Baby Jagi zatańczyły taniec na miotłach, natomiast chłopcy zaśpiewali tę piosenkę.

 

 

Od początku października przygotowywaliśmy teatrzyk na podstawie utworu Hanny Łochockiej pt. „Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę”. W końcu nadszedł długo oczekiwany przez nas dzień. 27 października odbyła się premiera przedstawienia przed nie byle jaką publicznością. Naszymi gośćmi byli rodzice, pani dyrektor Grażyna Tokarska, Komendant Powiatowy Policji w Łobzie kom. Zbigniew Dankowski, pani aspirant Arleta Szwacińska oraz nasze panie: Marcelinka i Ola. Wszystkim bardzo podobał się nasz występ. W nagrodę od komendanta policji dostaliśmy maskotkę Gryfusia, który zajmuje honorowe miejsce w naszej sali.

 

 

W poniedziałek nasz teatrzyk obejrzeli młodsi koledzy z „Misiów”, „Wiewiórek” i „Stokrotek” oraz pani dyrektor Mariola Kotowicz.

 

W październiku swoje piąte urodziny obchodzili:

Jula,

Michał,

Marek.

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Październik u Jeżyków”.

 

 

 

LISTOPAD

 

W listopadzie u „Jeżyków” bardzo wiele się działo. Korzystając z ostatnich promieni listopadowego słońca na podwórku przedszkolnym posadziliśmy cebulki kwiatowe. Cierpliwie poczekamy do wiosny, by cieszyć nasze oczy pięknymi kwiatami, które z nich wyrosną. Chcemy, aby krasnal Hałabała, dzielnie stojący przed wejściem do przedszkola, mógł je również podziwiać.

 

 

Realizując temat „Mały człowiek czy też duży, dobrze, gdy pomocą służy” mieliśmy możliwość przyniesienia do przedszkola naszych zwierzątek i opiekować się nimi przez cały dzień. Dzieci opowiadały o nich, o tym, jak się nimi opiekują i co robią, aby były szczęśliwe. Jaś pochwalił się swoją myszką Marianem, Oliwia – królikiem Lolą, Dawidek – chomikiem Harrym, Jula – żółwiem Gwiazdką, Gabryś – chomikiem Alwinem, Ania – rybką Julą, Kaja – kanarkiem Głodomorem. Niektóre dzieci opowiadały o swoich zwierzątkach wykorzystując ich zdjęcia: Anastazja przedstawiła nam swojego pieska Sonię, Piotruś – królika Puszka, Amelka – rybkę Czarną.

 

 

Wszystkie zwierzątka bardzo dobrze czuły się pod naszą opieką.

 

W listopadzie uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek. Panie dyrektorki opowiedziały nam bajkę „O kotku i koguciku”. Na scenie, a potem w naszej sali pojawiły się „Trzy świnki”. Zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Jedna ze świnek poczęstowała nas lizakami. Podczas popołudniowego odpoczynku odwiedziła nas pani Danusia Żuk – emerytowana nauczycielka naszego przedszkola. Opowiedziała nam przepiękną bajkę pt. „Kozucha Kłamczucha”. Mimo, że nasza pani już kiedyś nam ją czytała, to opowieść w wykonaniu pani Danusi oczarowała nas. Moglibyśmy jej słuchać bez końca. Bardzo dziękujemy!!!

 

 

10 listopada obchodziliśmy Dzień Jeża. W naszej grupie był to szczególny dzień. Stworzyliśmy w naszej sali bardzo imponujący jeżykowy kącik. Były tam  maskotki, figurki, płyty, książeczki, ilustracje, czapeczki, ciasteczka, jeżyki wykonane w domu przez nas, a czasem z pomocą rodziców, jeżyki z siana, patyczków. Podczas zajęć i zabaw wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat jeży. Wiemy, że bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na grzbiecie. Kulminacyjnym punktem Dnia Jeża było przygotowanie ciasta, oczywiście w kształcie jeża. Było przepyszne, tym bardziej, że prawie sami je zrobiliśmy. Na zakończenie dnia wykonaliśmy jeszcze jeże z masy solnej, natomiast kolce zrobiliśmy z makaronu. Byliśmy dumni z naszej pracy.

 

 

Realizując temat „Jesienne szaruga” bawiliśmy się wodą oraz przeprowadziliśmy szereg doświadczeń. Wiemy już na czym polega parowanie i skraplanie, oraz jak woda krąży w przyrodzie. Sprawdzaliśmy rozpuszczalność niektórych substancji w wodzie. Dowiedzieliśmy się, że woda przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje oraz że  wysokość jej poziomu jest uzależniona od wielkości i objętości naczyń. Ponadto obserwowaliśmy znikającą monetę, która leżała pod słoikiem, do którego nalewaliśmy wodę. Ze szklanki z wodą przykrytej kartką i odwróconej do góry dnem woda nie wylewała się – to też było bardzo ciekawe. Bardzo ładnie wyglądały w szklance kolorowe warstwy wody, które się nie zmieszały dzięki temu, że w każdej kolorowej wodzie rozpuściliśmy różną ilość cukru nadając tym samym kolejnym mieszaninom różną gęstość. Ostatnim doświadczeniem było obserwowanie rozwijających się papierowych kwiatów na powierzchni wody w dużej misce. Okazuje się, że wykorzystując wodę można się wspaniale bawić.

 

 

W dniach 20 – 24 listopada odbyły się w naszym przedszkolu Dni Preorientacji Zawodowej dla Maluchów pod hasłem „Mój tata/moja mama jest fachowcem”. „Jeżyki” bliżej poznały pracę trenera psów oraz DJ-a.

Podczas spotkania z panem Arturem Mazurkiem i jego psem Megy dowiedzieliśmy się jak dbać o psa i co robić, aby ten był szczęśliwy. Wiemy już jak należy zachowywać się w kontakcie z nieznajomym psem:

Nie drażnić psa

Nie bić i nie rzucać kamieniami

Nie głaskać i nie dotykać bez pozwolenia

Nie przeszkadzać podczas jedzenia

Nie patrzeć psu w oczy

Nie uciekać

Mijać się z psem i jego właścicielem w odpowiedni sposób, zawsze od strony właściciela.

Jak należy zachowywać się w przypadku spotkania z atakującym psem?

Nie uciekaj

Nie patrz psu w oczy

Nie okazuj strachu, mimo, że to trudne

Nie odwracaj się tyłem do psa

Przyjmij odpowiednią pozycję:

Jeśli stoisz – pozycja osłaniająca ważne części ciała

Jeśli pies cię przewróci – pozycja „żółwia”

Odbyły się również ćwiczenia praktyczne z psem.

prowadzenie psa na smyczy

wydawanie komend – obserwacja reakcji psa

ćwiczenie pozycji „żółwia”

Czym zajmuje się treser psów? – tatuś Jasia uświadomił dzieciom, że, aby pies nas słuchał i nie zrobił nikomu krzywdy musimy go wielu rzeczy nauczyć. Jesteśmy odpowiedzialni za naszego pupila. Jeśli chcemy nauczyć nasze pieski „grzeczności”, a sami nie dajemy rady, możemy zwrócić się o pomoc do kogoś kto potrafi to robić, do tresera. Aby szkolenie psa przyniosło oczekiwane rezultaty powinniśmy współpracować z treserem i stosować się do jego zaleceń.

 

 

Kto to jest DJ i czym się zajmuje? Tego właśnie dowiedzieliśmy się podczas wycieczki do tatusia Lucjana.

Pan Maciek opowiedział dzieciom o swojej pracy. Dowiadzieliśmy się, że dyskdżokej to osoba, która zajmuje się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. Tatuś Lucjana pracuje w klubach rozrywkowych w wielu miastach Polski. Ma kontakt z ludźmi muzyki w różnych krajach Europy i świata. Występuje jako DJ Maciek Sienkiewicz.

Jaki sprzęt wykorzystuje w swojej pracy DJ?

Pan Maciek opowiedział o urządzeniach w swoim mini studio. Pokazał dzieciom adapter, mikser oraz płyty winylowe.

Tatuś Lucjana zademonstrował próbkę swojej pracy. Dzieci mogły spróbować, jak działa sprzęt dyskdżokeja wykorzystując do tego celu dwa adaptery i mikser. Dowiedzieliśmy się, że pan Maciek współpracuje z wieloma muzykami. Sam również tworzy muzykę i nagrywa płyty.

Na koniec odbyła się minidyskoteka.

 

 

Przygotowując się do spotkania Z DJ-em wspólnie z rodzicami dzieci wykonały instrumenty, które wykorzystujemy teraz do wspólnego muzykowania. Kochani rodzice gratulujemy pomysłowości!!!

 

 

27 listopada wybraliśmy się do Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym na warsztaty „Pieczemy pierniki”. Poznaliśmy przyprawy, które powinny znaleźć się w cieście piernikowym. Przestrzegając zasad higieny i bezpieczeństwa samodzielnie wałkowaliśmy ciasto, wykrawaliśmy pierniki, przygotowywaliśmy lukier oraz ozdabialiśmy nasze dzieła. Pychotka!!!

 

 

Kolorowy Tydzień w tym roku odbył się pod hasłem „Odżywiaj się zdrowo by żyć kolorowa, więc proszę cię doceń warzywa i owoce”.

W zielonym dniu przygotowaliśmy „Zielone kanapki”. Do tego celu wykorzystaliśmy przyniesione przez nas zielone warzywa.

W żółtym dniu zajadaliśmy się „żółtą sałatką” wykonaną z żółtych owoców.

W pomarańczowym dniu na naszym stole pojawił się pomarańczowy sok wykonany z pomarańczy i marchewek.

Uwieńczeniem „Kolorowego tygodnia” był „Kolorowy pokaz mody”. Naszą grupą reprezentowały następujące dzieci:

Oliwia przebrana za pieczarkę, Ania przebrana za sałatę, Kaja przebrana za truskawkę oraz Kubuś przebrany za brokuł. Gratulujemy rodzicom kreatywności!!!

 

 

Dzięki uprzejmości mamusi Ksawerego, która jest nauczycielką w SP2 i prowadzi również lekcje informatyki wybraliśmy się na taką lekcję. Duże wrażenia zrobiła na nas sala komputerowa. Każdy z nas siedział przed własnym komputerem, jednak, niestety, z braku czasu pracowaliśmy przy komputerze na biurku nauczyciela. Każdy mógł spróbować swoich sił przy rozwiązywaniu zadań. Daliśmy radę. Dziękujemy pani Agnieszce!!!

 

 

W listopadzie swoje piąte urodziny obchodził Jaś.

 

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Listopad u Jeżyków”.

 

 

GRUDZIEŃ

Już na początku grudnia odwiedził nas niecodzienny gość – MIKOŁAJ. Takich spotkań się nie zapomina. Rozmowa, piosenka, prezenty a potem wspólne zdjęcie.

 

 

Kiedy Mikołaj pożegnał się z nami i poszedł do innych dzieci ciekawość nasza wygrała. Musieliśmy zobaczyć co jest w tych torbach. Okazało się, że to bardzo ciekawe książki i wcale nie takie same. Dzięki temu nasza pani będzie mogła nam przeczytać mnóstwo niesamowicie ciekawych historii np. „Dlaczego jeż ma kolce?” czy „Skąd się wzięły dziury w serze?”.

 

 

12 grudnia odbył się w naszym przedszkolu Kiermasz Bożonarodzeniowy. Małe i duże „Jeżyki”, również włączyły się w jego organizację poprzez pieczenie ciast i wykonanie ozdób świątecznych.

Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za wielkie zaangażowanie!!!

 

Kilka dni później zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej Nr 1 na Jasełka Bożonarodzeniowe.

To były cudowne chwile. DZIĘKUJEMY!!!

 

 

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia wybraliśmy się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Łobzie, aby w imieniu małych i dużych „Hałabałków” przekazać pracownikom kartkę z życzeniami świątecznymi i życzyć WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

 

W tym roku mieliśmy zaszczyt być gospodarzami „Świątecznych spotkań przy choince”. Przygotowaliśmy Jasełka Bożonarodzeniowe, które najpierw obejrzeli nasi rodzice i inni członkowie rodzin, a już następnego dnia cała społeczność przedszkolna. W przygotowanie przedstawienia włożyliśmy dużo pracy, ale było warto. Rodzice byli zachwyceni. Przedszkolakom i pracownikom przedszkola również bardzo się podobało. Świadczą o tym słowa uznania, które usłyszeliśmy po uroczystości.

 

 

Podczas uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursu „Anioły, aniołki, aniołeczki…”. Naszą grupę reprezentowały przecudne anioły wykonane przez: Marysię, Gabrysia i Ksawerego. Podobnie jak wszyscy inni uczestnicy zajęliśmy PIERWSZE MIEJSCE!

 BRAWO! BRAWO! BRAWO!

 

Po tych wszystkich przeżyciach podczas „Świątecznych spotkań przy choince” był bardzo uroczysty obiad wigilijny w naszej sali. W świątecznym nastroju łamaliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Naszym specjalnym gościem była pani Marcelinka. Dziękujemy, że znalazła chwilkę, aby obejrzeć nasze Jasełka oraz wspólnie z nami usiąść przy wigilijnym stole.

 

 

W grudniu swoje piąte urodziny obchodzili:

Kubuś

 

Anastazja

 

Kaja

 

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Świąteczny grudzień u Jeżyków”.

 

Niech w Nowym 2018 Roku świat będzie dla Was pełen ciepła, radości i przyjaciół, a w Waszym domu niech nigdy nie zabraknie miłości i zrozumienia.

 

 

 

STYCZEŃ

 

WITAMY W NOWYM 2018 ROKU!!!

 

Przywitaliśmy Nowy Rok i oto jesteśmy już w przedszkolu. Styczeń to zima, ze śniegiem czy bez niego, z mrozem czy bez, często, szczególnie rano marzły nam nosy. Ale nie tylko nam jest zimno. Naszym małym przyjaciołom za oknem również. Postanowiliśmy się nimi zaopiekować. Tatuś Julci zrobił przepiękny karmnik, za który bardzo DZIĘKUJEMY!!!

Niezastąpiony pan Mirek umocował go na drzewie tak, abyśmy mogli obserwować przylatujące do niego ptaszki. Zgromadziliśmy pokarm i zaczęliśmy naszą misję – DOKARMIANIE PTAKÓW!

Wychodząc na spacer zabieramy ze sobą miseczkę z ziarnem i dosypujemy do wszystkich karmników na naszym podwórku. Miło jest popatrzeć na ptaszki odwiedzające nasz i nie tylko karmnik.

 

 

Któregoś styczniowego dnia pani Agnieszka Dąbro ( mama Ksawerego) przyniosła książkę. Kiedy nam ją pokazała, była to właściwie zwyczajna książka z kolorowymi obrazkami.

 

 

Ale potem były czarodziejskie słowa „czary mary” i jakieś magiczne ruchy. Znowu patrzeliśmy na tę samą książkę, ale były w niej nie kolorowe, a czarno – białe obrazki.

 

 

Potem znowu „czary – mary” i patrzymy, a w tej samej książce nie ma już żadnych obrazków tylko czyste kartki.

 

 

Nie wiemy jak to mamusia Ksawerego zrobiła. Chyba naprawdę potrafi czarować.

 

Podczas ferii zimowych odbył się w naszym przedszkolu finał I edycji Dni Preorientacji Zawodowej dla Maluchów – Mój tata, moja mama jest fachowcem pod patronatem Kuratorium Oświaty w Szczecinie. W progach naszego przedszkola pojawiło się wiele gości. Z tej właśnie okazji został przygotowany spektakl oparty na tematyce konkursu. Miło mi oznajmić, iż autorką scenariusza jest mama Lucjana  - pani Joanna Sienkiewicz. W przedstawieniu wystąpił pan Artur Mazurek z Jasiem i psem Megi oraz pan Maciej Sienkiewicz z Luckiem. Podczas ogłaszania wyników konkursu okazało się, że Przedszkole Miejskie nr 1 im. Krasnala Hałabały w Łobzie otrzymało jedno z pięciu równorzędnych wyróżnień. Z rąk dyrekcji pani Marioli Kotowicz i Grażyny Tokarskiej „Jeżyki” otrzymały nagrody w postaci gier i układanek za scenariusze ze spotkań z trenerem psów i DJ-em.

 

30 stycznia „Jeżyki” bawiły się balu karnawałowym. Było bardzo wesoło i kolorowo. Rodzice stanęli na wysokości zadania. Na balu pojawiły się przeróżne postacie: policjanci, strażacy, kowboje, indianin, pirat, żołnierz, piłkarz. Nie mogło zabraknąć batmanów, spidermanów i oczywiście wszelkiego rodzaju księżniczek. Był również Czerwony Kapturek z koszyczkiem pełnym cukierków. Zabawa była wspaniała!!!

 

 

Podczas zabaw i zajęć poznawaliśmy różne rodzaje sklepów oraz uczyliśmy się jak robić zakupy. Uwieńczeniem realizacji tego tematu była wycieczka do sklepu, w którym pracuje mama Marysi. Można tam kupić wiele różnych rzeczy. O wszystkim opowiedziała nam i pokazała mamusia naszej koleżanki. BARDZO DZIĘKUJEMY!!!

 

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Styczeń u Jeżyków”.

 

 

 

LUTY

 

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się u „Jeżyków” 21 lutego. W tym właśnie dniu na widowni, w sali gimnastycznej zasiadły nasze kochane babcie i kochani dziadkowie. Były życzenia, wiersze i piosenki oraz trochę nietypowa inscenizacja na podstawie utworu J. Tuwima pt. „Rzepka”. Na zakończenie naszego występu zatańczyliśmy „Tango dla babci i dziadka”. Czy udało się nam opanować podstawowy krok tanga? Chyba tak, bo goście nagrodzili nas gromkimi brawami.

 

 

Zaprosiliśmy również naszych gości do wspólnej zabawy przy muzyce.

 

 

Był słodki poczęstunek oraz własnoręcznie wykonane prezenty, które wręczyliśmy naszym babciom i dziadkom.

 

 

Podczas realizacji tematu „Taki nastrój jest w teatrze, że zachwycam się, gdy patrzę” bawiliśmy się akcesoriami wypożyczonymi z naszej przedszkolnej garderoby. Było bardzo wesoło. Już teraz wiemy, że jednym z naszych marzeń jest wyjazd do prawdziwego teatru. Chcielibyśmy poczuć ten wspaniały, magiczny klimat.

 

 

Już kolejny raz w lutym w naszym przedszkolu w roli głównej wystąpiła czekolada. To najsłodszy dzień w całym roku przedszkolnym.

Niestety, nie mogliśmy pojechać do fabryki czekolady, żeby na własne oczy zobaczyć, jak powstaje, i poznać kolejne etapy jej produkcji. Obejrzeliśmy to wszystko na filmie.

 

 

Widzieliśmy kakaowiec i jego owoce na zdjęciach. Natomiast ziarno kakaowe mogliśmy wziąć do ręki, powąchać, posmakować. A to wszystko dzięki mamie Julci, która nam je podarowała.

 

 

Próbowaliśmy również naturalne kakao. Wcale nie było smaczne.

Ale czekolada i owszem.

 

 

Korzystając z „czekoladowych kredek” zrobiliśmy piękne, słodkie obrazki.

 

 

Przyrządziliśmy również czekoladową przekąskę. Były to wafle przełożone nutellą. Bardzo słodkie i bardzo dobre.

 

 

Tradycyjnie już uwieńczeniem czekoladowego dnia była czekoladowa fontanna.

 

 

Uwielbiamy ten słodki dzień. Następny niestety dopiero za rok.

 

W lutym było sporo mroźnych, ale również słonecznych dni. Kiedy tylko była odpowiednia pogoda, wychodziliśmy na świeże powietrze. Pamiętaliśmy i nadal pamiętamy o naszych skrzydlatych przyjaciołach.

 

 

Mamy nadzieję, że to już ostatni śnieg w tym roku. Lubimy zimę, ale teraz czekamy na wiosnę.

 

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Luty u Jeżyków”.

 

 

 

MARZEC

Marzec to oczywiście początek wiosny. Na dworze jeszcze zimno, czasem pada deszcz, czasem mrozi. My jednak na naszym podwórku znaleźliśmy jej pierwsze oznaki, i to te najpiękniejsze: krokusy i przebiśniegi.

 

 

Zapragnęliśmy, aby do naszego kącika przyrody zawitała wiosna. Dlatego właśnie założyliśmy hodowle szczypiorku, rzeżuchy, fasoli oraz kiełków rzodkiewki. Posialiśmy w doniczkach zioła oraz obserwowaliśmy jak rozwijają się gałązki forsycji.

 

 

I takim to sposobem nasz jeż stał sobie dumnie w wiosennym otoczeniu.

 

 

Mama naszego kolegi, Lucjana, znalazła w swoim ogródku jeża. Nie wiedziała, co z nim zrobić, dlatego nawiązała kontakt z panem Jerzym Garą, który w Kłodzku prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Jeży. Nie dość, że udziela pomocy zwierzętom, to jeszcze edukuje ludzi, jak im pomagać w potrzebie. Po uzyskaniu niezbędnych informacji Lucek wraz z rodzicami zaopiekowali się znalezionym zwierzątkiem. Ale to nie koniec całej historii. Mama Lucka zaraziła nas, grupę „Jeżyków”, sprawą pomocy dla chorych jeży. Wspólnie z panią Asią przeprowadziliśmy w naszym przedszkolu kwestę pod hasłem „HAŁABAŁKI RATUJĄ JEŻE”, podczas której sprzedawaliśmy jeżyki wykonane z szyszek i filcu. Zebrane pieniążki zostały przekazane na rzecz Ośrodka Rehabilitacji Jeży „Jerzy dla Jeży”.

 

 

Nazwa grupy zobowiązuje – postanowiliśmy w przyszłości  wspierać pana Jerzego w jego działalności i pomagać, tak jak umiemy. Dziękujemy mamie Lucjana za współpracę, natomiast pracownikom Nadleśnictwa w Łobzie podziękowaliśmy podczas składania świątecznych życzeń.

 

 

Niedawno w naszym przedszkolu został ogłoszony konkurs na wykonanie pacynki krasnala Hałabały . W naszej grupie znalazły się trzy chętne osoby, które uszyły pacynki. Były przepiękne. Ale konkurs to konkurs. Najpierw wystawa, potem komisja, a na koniec zwycięzcy. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas wiosenno-wielkanocnej uroczystości. Okazało się, że wszystkie krasnale były tak piękne, że komisja postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Dziękujemy mamusi Marysi, Gabrysia i Jasia za przepiękne pacynki.

 

 

Po „Wiosenno-wielkanocnych przygodach zwierzątek” odwiedził nas zajączek wielkanocny z krasnalem Hałabałą i z wielkim koszem owoców.

 

 

To nie koniec niespodzianek w tym niezwykłym dniu. Była jeszcze wata cukrowa i popcorn.

 

 

Po tych niezbyt zdrowych przekąskach wracamy do sali, a tu na dywanie – list, i to od kogo – od zajączka!

 

 

Okazało się, że kiedy my zajadaliśmy się watą cukrową, zajączek tu był i w różnych miejscach schował czekoladowe jajka. Z wielką radością i z wypiekami na twarzach szukaliśmy ich w różnych zakamarkach sali. Nie było wcale tak łatwo, ale każdemu się udało.

 

DZIĘKUJEMY ZAJĄCZKU I CZEKAMY NA CIEBIE ZA ROK!

 

W tym miejscu dziękujemy również babci Julci za wykonanie przepięknych stroików i ozdób świątecznych oraz rodzicom Madzi, Marka, Amelki, Huberta i Lucjana za ciasta. Wszystko to można było kupić na kiermaszu wielkanocnym, który zorganizowała Rada Rodziców.

 

Tuż przed Wielkanocą odwiedzili nas starsi koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łobzie z przedstawieniem „Toruńskie pierniki”.

 

 

Do naszego przedszkola przyszła paczka od dzieci 5-letnich z belgijskiego przedszkola. Postanowiliśmy, jako również 5-latki, nawiązać z nimi kontakt. Najpierw dowiedzieliśmy się, gdzie na mapie Europy leży Belgia i jak wygląda jej flaga. Potem pani opowiedziała nam wiele ciekawych rzeczy o tym kraju, a następnie przeczytała krótki list. Obejrzeliśmy zawartość paczki i wiedzieliśmy już, co nasi koledzy nam przysłali. Były to wykonane przez dzieci charakterystyczne dla Belgii potrawy. Teraz już wiemy, że Belgia kojarzy się z czekoladą, frytkami i cykorią oraz ciasteczkami speculoos. Próbowaliśmy ich, są naprawdę pyszne. W rewanżu my również wysłaliśmy im paczkę, która zawierała album z naszymi pracami i zdjęciami, pacynkę krasnala Hałabały oraz jeżyki z szyszek dla każdego dziecka, które będą im o nas przypominały. Mamy nadzieję, że sprawiliśmy przyjemność naszym belgijskim kolegom. Teraz czekamy na wiadomość z Belgii.

 

 

Nie od dzisiaj wiadomo, że jeśli dziecko samo przygotuje sobie kanapkę, to ona, nie wiadomo dlaczego, lepiej smakuje. Dzięki pani Lucynce mamy możliwość raz na jakiś czas to robić. Dziękujemy!

 

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Marzec u Jeżyków”.

 

 

KWIECIEŃ

 

Kwiecień był bardzo bogaty we wszelkiego rodzaju działania. Już na początku tego miesiąca spotkaliśmy się ponownie z tatusiem Jasia. Tym razem odwiedził nas jako ratownik medyczny. Uczyliśmy się zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy, kto tylko miał chęć, mógł wykonać masaż serca na fantomie (panie również). Obserwowaliśmy też, jak działa przenośny defibrylator. Tym razem panie wykazywały się swoją wiedzą i umiejętnościami. Takie spotkania są bardzo potrzebne. Mamy jednak  nadzieję, że nikt z nas nie będzie miał potrzeby sprawdzania się w krytycznych sytuacjach. DZIĘKUJEMY PANU ARTUROWI ZA KOLEJNĄ, BARDZO POTRZEBNĄ DAWKĘ WIEDZY!

 

 

Warsztaty mydlarskie to bardzo ciekawe zajęcia, w których uczestniczyła nasza grupa. Każdy z nas wykonał swoje własne mydło. Miało kształt i kolor, jaki sobie wybraliśmy, pachniało – jaki chcieliśmy. Zawierało dodatki jakie tylko nam się zamarzyły. A potem pięknie zapakowane zabraliśmy do domu. Niektórzy z nas zostawili sobie przepiękne mydełko na pamiątkę, inni już pierwszego wieczoru użyli podczas kąpieli.

 

 

Jak co roku w kwietniu obchodziliśmy Dzień Ziemi. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną „Niezwykła podróż kropelki”. Wykonaliśmy plakat pod hasłem „Woda daje życie” z którym wyruszyliśmy na spacer po naszym mieście, zachęcając przechodniów do picia wody. Wręczaliśmy im „kropelki wody” z hasłami propagującymi picie i oszczędzanie wody, dbanie o jej czystość.

 

 

Tradycyjnie już sprzątaliśmy teren wokół przedszkola. Przekonaliśmy się, że nie wszyscy dbają o czystość naszej pięknej Ziemi. Wzięliśmy również udział w realizacji projektu „Czyste powietrze wokół nas”.

 

 

Już po raz kolejny „Jeżyki” uczestniczyły w Dniu Talentu. Na scenie w imieniu całej grupy cztery pary zaprezentowały tango.

 

 

Pyza to bohaterka książki Hanny Januszewskiej. Poznaliśmy ją podczas kolejnego tygodnia zajęć. Dowiedzieliśmy się z książki „Pyza na polskich dróżkach” jak powstała i jak wyglądała. Ta malutka dziewczynka wędrowała po Polsce i poznawała kolejne regiony naszego kraju i kolejne miasta. Nasza Pyza, wykonana na szydełku przez panią Bogusię, dowiedziała się w jakiej grupie i w jakim przedszkolu gości. Zwiedzając ogród przedszkolny, poznała krasnala Hałabałę.

 

 

Następnie zapragnęliśmy pokazać jej nasz Łobez. W związku z tym wybraliśmy się na długi spacer. Pyza zobaczyła między innymi: stadion miejski, halę sportową, plac zabaw w parku, Pomnik Wdzięczności, Urząd Miejski, kościół, SP2 i jeszcze parę innych miejsc. Wydaje nam się, że Łobez spodobał się Pyzie.

 

 

Kiedy już dość dobrze poznaliśmy naszą małą przyjaciółkę postanowiliśmy ją narysować. Zrobiliśmy również sylwety na patyczkach. Prawda, że piękne?

 

 

Bardzo chcieliśmy poznać wszystkie przygody Pyzy, dlatego zaprosiliśmy gości, aby nam je przeczytali. Z wielką chęcią zaproszenie przyjęli: mamusia Jasia, Piotrusia, Ksawerego oraz pani Grażynka i pani Lucynka. BARDZO DZIĘKUJEMY!

 

 

Po polskich dróżkach wędrowała Pyza, natomiast przyjacielem serbskich dzieci jest Acim. Poznaliśmy go troszkę i nawet spróbowaliśmy narysować. Całkiem dobrze nam wyszło.

 

 

Podczas realizacji projektu edukacyjnego  Porcja Pozytywnej Energii zorganizowałam konkurs plastyczny pod hasłem „SMACZNIE- ZDROWO-KOLOROWO”,  w którym wzięły udział wszystkie dzieci 5-letnie z grupy „Jeżyki”. Każde dziecko wykonało wybrany przez siebie owoc wybierając również technikę, którą chce pracować. Przybliżając techniki były to: przestrzenne jabłko wykonane z dolnych części butelek plastikowych po wodzie, jabłko z rolki po papierze toaletowym i pasków papieru, ananas z szyszki, truskawka z jajka styropianowego, jabłko i gruszka w pół przestrzennej formie – wycinane i naklejane na kartkę oraz praca płaska – arbuz wyklejany plasteliną.

Następnie wyeksponowaliśmy nasze prace w korytarzu przedszkola tak, aby mogli je podziwiać rodzice oraz koledzy i koleżanki z innych grup. Każda praca została zaopatrzona karteczką z numerem – i tylko to było widoczne dla oczu oglądających i oceniających prace.

 

 

W piątek 27.04.2018r. odbyło się głosowanie poprzez narysowanie kreseczki na karteczce z numerem przy owocu, który wygląda najbardziej smakowicie. Do oceny naszych prac i głosowania zaprosiliśmy dzieci z grupy młodszej – „Rybki”, z grup starszych – „Niezapominajki”, „Słoneczka”, „Pszczółki”, oraz 5-latki z grupy „Zajączki”. Do głosowania zostali również zaproszeni rodzice i te osoby, które w tym dniu odbierały dzieci z przedszkola.

W poniedziałek 30.04.2018r głosy zostały podliczone.

Ogłoszenie wyników nastąpiło w poniedziałek 7.05.2018r.

I MIEJSCE (21 głosów) – Hubert

II MIEJSCE (20 głosów) – Darek

III MIEJSCE (18 głosów) – Michał

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomem i zdrową przekąską w postaci batonika zbożowego. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali kolorowanki.

 

 

Wyniki konkursu zostały podane do wiadomości rodziców.

Wszyscy dobrze się bawiliśmy i już dzisiaj wiemy, że z wielką chęcią przystąpimy do następnej edycji programu.

 

Niedawno ponownie odwiedziła nas mamusia Ksawerego. Znowu pokazała nam coś ciekawego. Przed spotkaniem z panią Agnieszką pokolorowaliśmy wybrane przez siebie obrazki. Potem patrzeliśmy na nie wspólnie z mamusią Ksawerego używając tabletu. Działy się niesamowite rzeczy np. chłopiec na obrazku „ożył” i grał w piłkę nożną, nasz własny samochód jechał po drodze, samochód strażacki jechał, a z węża leciała woda, ptak spacerował i dziobał coś w trawie. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnego spotkania z panią Agnieszką. BARDZO DZIĘKUJEMY ZA MIŁE PRZEŻYCIA.

 

 

W kwietniu pierwsze „Jeżyki” obchodziły swoje szóste urodziny:

Lucjan

Julcia

Madzia

Ksawery

Ania

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Jeżyki w kwietniu”.

 

 

Maj

 

W maju u „Jeżyków” odbyło się wiele różnych działań. Wzięliśmy między innymi udział w V Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków, która w tym roku szkolnym połączona była z IV Ogólnopolskim Maratonem Przedszkolaków „Sprintem do maratonu”.

 

 

Trasę maratonu przebiegliśmy bardzo sprawnie. Potem rozpoczęły się konkurencje sportowe. Dzielnie walczyliśmy z „Zajączkami” i „Kaczuszkami”. Dyplom uczestnictwa otrzymaliśmy z rąk samego Burmistrza Łobza.

 

 

W ramach spotkań czytelniczych odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną w Łobzie. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy bajki o Gryzmole.

 

 

Popisywaliśmy się również swoimi umiejętnościami plastycznymi, rysując obrazki związane z czytaną bajką. Dziękujemy za zaproszenie i obiecujemy, że niebawem się spotkamy znowu.

 

 

W Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie odbył się VIII Festiwal Nauki, na którym nie mogła nas zabraknąć. Bardzo dobrze się bawiliśmy, ale również dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Dziękujemy wszystkim uczniom tej szkoły, którzy byli bardzo wyrozumiali i po kilka, a nawet jeszcze więcej razy powtarzali te same doświadczenia, żebyśmy wszyscy mogli dokładnie zobaczyć efekty, albo sami czegoś spróbować. A byliśmy bardzo chętni.

 

 

28 maja wspólnie z „Pszczółkami” pojechaliśmy autokarem do Prusinowa, aby wziąć udział w „Bajkowych podchodach”. Cała zabawa polegała na tym, że zgodnie ze wskazówkami spacerowaliśmy po lesie. Po drodze spotykaliśmy różne postacie bajkowe. Była Królowa łąk, Krasnal, Wodnik, Czerwony Kapturek, Wilk, były Czarownice, Leśnik oraz Wróżka. Spotkane postacie zadawały nam pytania sprawdzające naszą wiedzę przyrodniczą i ekologiczną. Mieliśmy do wykonania również zadania specjalne. Z traw i kwiatów wykonaliśmy koronę dla Królowej łąki oraz miotłę dla Czarownicy. Na zakończenie zabawy Wróżka wręczyła każdemu z nas drobny upominek. Dziękujemy za wspaniałą zabawę.

 

 

29 maja wzięliśmy udział w marszu antynikotynowym zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Łobzie.

 

 

Maj to oczywiście święto mamy i taty. W tym roku nasi kochani rodzice wzięli udział w uroczystości zorganizowanej w ogrodzie przedszkolnym pod hasłem „Dzień mamy i taty na zdrowo i sportowo”. Na początku uroczystości złożyliśmy naszym gościom życzenia w formie wierszy i piosenek. Nasza koleżanka Oliwia wystąpiła ze swoją mamą. Wspólnie przedstawiły nam „Piosenkę o niezdrowym jedzeniu”. Ania z mamą natomiast zaprosiły wszystkie dzieci i wszystkich rodziców do wspólnych ćwiczeń przy muzyce. Po rozgrzewce rozpoczęły się konkurencje sportowe, w których bardzo chętnie wzięli udział rodzice wspólnie z dziećmi. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Po zmaganiach sportowych rodzice otrzymali upominki, które „prawie” sami wykonaliśmy. Każdy uczestnik spotkania został nagrodzony medalem: „MAMA NA MEDAL”, „TATA NA MEDAL”, „SUPER PRZEDSZKOLAK”. Na zakończenie spotkania poczęstowaliśmy naszych gości przepysznymi, zdrowymi ciasteczkami według przepisu naszych pan kucharek. DZIĘKUJEMY ZA NIEZAPOMNIANE CHWILE SPĘDZONE Z RODZICAMI.

 

 

Niemal w ostatnim dniu maja obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziecka. Jak zawsze Rada Rodziców stanęła na wysokości zadania i przygotowała wspaniałe niespodzianki. Cały dzień przebiegał pod znakiem świetnej zabawy. DZIĘKUJEMY!!!

 

 

W maju swoje szóste urodziny obchodzili:

Ksawery

Darek

Dawid i Gabryś

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Jeżyki w maju”.

 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2018-06-07