Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Krasnala Hałabały
Strona głowna  /  Klub Szkół UNICEF
Klub Szkół UNICEF

 

Witamy w zakładce Przedszkolnego Klubu UNICEF:)

 

Przedszkole Miejskie im. Krasnala Hałabały w Łobzie zostało przyjęte do grona klubowiczów w marcu 2016r. Zgłaszając swój udział w  Klubie, zobowiązaliśmy się przestrzegać Regulaminu Klubu oraz wyraziliśmy chęć propagowania wrażliwości społecznej i idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.

 

Serdecznie zapraszamy do współpracy - POMÓŻ NAM POMAGAĆ!

Wszelkie informacje dotyczące organizacji humanitarnej UNICEF oraz inicjatywy edukacyjnej, jaką jest Klub Szkół UNICEF znajdziecie Państwo na stronie Stowarzyszenia UNICEF:

http://www.unicef.pl/Co-robimy/Aktualnosci/O-nas/O-UNICEF/Priorytety

http://www.unicef.pl/Wspolpraca-ze-szkolami/Szkoly-wspolpracujace

 

 

 

 

Zachęcamy do śledzenia bieżących inicjatyw i działań podejmowanych przez naszą placówkę w ramach Przedszkolnego Klubu UNICEF oraz do zapoznania się z historią naszego Klubu zamieszczoną w archiwum poniżej: 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 i 2019/2020.

 

Więcej informacji o naszym udziale w akcjach i projektach UNICEF znajdziecie Państwo na stronie Stowarzyszenia UNICEF Polska:

https://www.unicef.pl/Wspolpraca-ze-szkolami/Akcje/Archiwum-akcji

 

 

Koordynator Iwona Kowalska

 

 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

 

- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF -

 

Uwaga, uwaga!

 

Ruszamy z pierwszą akcją UNICEF w roku szkolnym 2020/2021

 

 

20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, to wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa. W ramach przedszkolnego Klubu Szkół UNICEF, 17.11.2020r., Hałabałkowe przedszkole przyłączyło się do akcji UNICEF. Tym samym zobowiązaliśmy się do realizacji wybranych aktywności związanych z akcją pomocową na rzecz dzieci w Jemenie.

 

 

Chcesz się bawić z nami i jednocześnie pomagać dzieciom?

Zapraszamy do wspólnych działań:)

 

 Po pierwsze: 20 listopada pamiętajcie o kolorze niebieskim!

Co roku UNICEF Polska zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszystkich działaniach podejmowanych 20. listopada w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Postarajcie się, aby 20. listopada w Waszych grupach zagościł kolor niebieski. Niebieski rysunek, plakat, itp. przyklejony na szybie okna to doskonały pomysł pokazania solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. 

 

Po drugie: Zaplanujcie zajęcia o prawach dziecka, wykorzystując do tego materiały edukacyjne dostępne na stronie: 

https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/materialy-edukacyjne.

Znajdziesz wśród nich wiele ciekawych pomysłów, w tym gry, kolorowanki, zeszyty zadań etc.

 

I po trzecie: „Sprawdźcie, co wiecieo prawach dziecka” – dla wszystkich dzieci i ich rodziców oraz nauczycieli, którzy lubią sprawdzać swoją wiedzę, Unicef przygotował quiz on-line. Pytania poświęcone zagadnieniom praw dziecka nawiązujące do sytuacji dzieci w Jemenie to doskonały sposób na wspólną naukę w domu, połączoną z zabawą! 

 

Regulamin Akcji dostępny jest na stronie: 

https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka-z-unicef-2020?_cldee=Y2F0MjBAd3AucGw%3d&recipientid=contact-15b9a396b0dee81180e2000d3a2784ac-c48970912c4c4f1dbc5597733f992b34&esid=77e6306c-af28-eb11-80fa-000d3a2784ac

 

Zapraszamy serdecznie do świętowania z nami

Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF:)

 

 

 

 

 

 

 

 

*************************************************************************************

 

 

 

 

ARCHIWUM

PRZEDSZKOLNEGO KLUBU SZKÓŁ UNICEF

 

 

 

 

 

 

 

ARCHIWUM

2019/2020

 

 

 

 

UNICEF Polska - ZJEDNOCZMY SIĘ W POMAGANIU!

 

 

 

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną związaną z koronawirusem oraz decyzją o czasowym zamknięciu placówek oświatowych, Zespół UNICEF Polska wystosował list do członków Klubów Szkół UNICEF:

 

 

 

Szanowni Państwo,

Drodzy Koordynatorzy Klubu Szkół UNICEF

 

Mamy nadzieję, że Państwo i Państwa najbliżsi pozostają w zdrowiu. Wyjątkowa sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy dotyka nas wszystkich i dla każdego z nas stanowi wyzwanie. Jesteśmy świadomi, że odnalezienie się w nowym trybie pracy nie jest proste – ani dla Państwa jako nauczycieli, ani dla Uczniów i ich rodzin. Warto jednak pamiętać, że najbliższe tygodnie to wyjątkowa okazja, aby zrobić coś ważnego dla siebie, najbliższej społeczności i świata.

Z uwagi na fakt, iż nie jesteśmy w stanie realizować zaplanowanych w Przewodniku dla Klubu Szkół UNICEF działań, postanowiliśmy zmodyfikować nasze plany współpracy i dostosować je do zastanej sytuacji. Zależy nam na kontynuacji działań, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa specjalny pakiet materiałów, zawierający kilka propozycji dla dzieci i młodzieży, jak wykorzystać ten czas spędzony w domu w pożyteczny, ale i przyjemny sposób:

 

Propozycje aktywności i wyzwań dla dzieci i młodzieży

Instrukcję graficzną dla dzieci i młodzieży, jak uchronić się przed koronawirusem

Zeszyt zadań o prawach dziecka dla najmłodszych

 

 

Z myślą o Państwu i o wszystkich, którzy w tym wyjątkowym czasie poszukują rzetelnych informacji, uruchomiliśmy stronę internetową www.unicef-koronawirus.pl, na której znajdą Państwo sprawdzone informacje o tym, jak chronić siebie i swoich bliskich przed zarażeniem; cenne porady, jak rozmawiać z dziećmi w tej trudnej sytuacji, jak młode osoby mogą dbać o swoje samopoczucie. Zapraszamy do korzystania ze strony i udostępniania jej adresu rodzicom oraz młodzieży. Jesteśmy przekonani, że w tej trudnej sytuacji pokonują Państwo wszelkie przeciwności i z powodzeniem realizują swoje działania edukacyjne i wychowawcze. Ze strony UNICEF płyną słowa wsparcia i uznania dla Państwa pracy. Dziękujemy!

 

Pozdrawiamy i pozostajemy do Państwa dyspozycji,

 

 

Zespół UNICEF

 

 

 

 

 

 

 

 

W dobie pandemii, nasz przedszkolny Klub Szkół UNICEF

przyłącza się do  nowych Akcji UNICEF.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY.

 

DZIĘKUJEMY:) 

 

 

 

 

 

 

 

AKCJA UNICEF

 

 

- DZIECKO CICHA OFIARA PANDEMII - 

 

 

 

 

Kliknij na zdjęcie i dowiedz się więcej o akcji "Dziecko cicha ofiara pandemii!

 

 

Mamy nadzieję, że zastajemy Cię w dobrym zdrowiu. Koronawirus zmienia życie milionów ludzi na świecie. Spowodował utratę pracy, obniżenie zarobków, zmusił dzieci do nauki w domu. Na lekarzach wymógł intensywniejszą pracę, podczas której każdego dnia narażają życie. Brakuje sprzętu medycznego, leków a nawet rękawiczek. Praca bez sprzętu ochronnego w trakcie pandemii sprawia, że pracownicy medyczni są dodatkowo zagrożeni. Pomagamy im, dostarczając maseczki ochronne, rękawiczki, środki dezynfekujące i potrzebne leki. Tylko zdrowy personel medyczny może pomóc choremu dziecku.

 

Codziennie 16 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób, którym bylibyśmy w stanie zapobiegać, gdyby zapewnić im odpowiednią opiekę medyczną. Dzieci i ich rodziny potrzebują pomocy. Pracownicy medyczni potrzebują sprzętu ochronnego. Twoje wsparcie pomoże służbom medycznym działać skutecznie. Czy chcesz im pomóc?

Twoja wpłata zapewni ratujące życie środki ochrony dla pracowników medycznych walczących z COVID-19, takie jak maski, rękawiczki, buty ochronne, gogle i środki do dezynfekcji.

 

 

Kliknij na zdjęcie - pomóż teraz!

 

 

Dziękujemy Ci serdecznie za wsparcie. Twoja pomoc naprawdę ratuje życie dzieci i ich rodzin na świecie.

Pozdrawiamy!

 

 

 

Iwona K.

 

 

 

 

 

 

 

W lutym nasze przedszkole otrzymało dyplom za udział w akcji Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim małym i dużym „Hałabałkom” oraz naszym przyjaciołom, za ogromne zaangażowanie w realizację projektu:)

 

 

Sprawozdanie z uroczystych obchodów 30 Rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka w naszej placówce przedstawiamy poniżej.

 

 

Koordynator Przedszkolnego Klubu Szkół UNICEF I.Kowalska

 

 

 

 

 

 

 

 

PROJEKT UNICEF

„MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF”

 

20 listopada 2019 roku Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Krasnala Hałabały wzięło udział w Projekcie „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”, organizowanym przez UNICEF POLSKA – organizację, która z ramienia ONZ jest „strażnikiem” praw dzieci na świecie.

Regulamin akcji: https://www.unicef.pl/media/images/Regulamin%20akcji%20'Międzynarodowy%20Dzień%20Praw%20Dziecka%20z%20UNICEF'.pdf

Więcej informacji o akcji: https://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/miedzynarodowydzienprawdzieckazunicef/140

 

 

W tym roku przypada wyjątkowa 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Na tę okoliczność 20 listopada, 3 i 4 latki z naszego przedszkola wraz ze swoimi paniami,na znak jedności z dziećmi z całego świata, ubrały się we wszystkie odcienie koloru niebieskiego.

 

 

Tego dnia w najmłodszych grupach odbyły się zabawy i zajęcia związane z tematem praw i obowiązków dziecka, z wykorzystaniem materiałów przekazanych przez organizatora projektu oraz pomoce własne nauczycieli.

 

 

Starszaki, 5 i 6 – latki również uczciły ten ważny dzień biorąc udział w obradach Optymistycznego Sejmu pod hasłem „MAŁY MIŚ I PRAWA DZIECKA”.

 

 

Gośćmi honorowymi przedszkolnego sejmiku byli: pan Arkadiusz Krupa-sędzia Sądu Rejonowego i pani Aleksandra Ejsmont-przedstawicielka Komitetu Ochrony Praw Dziecka z Warszawy.

 

 

Po krótkim wprowadzeniu w tematykę sejmowego posiedzenia rozpoczęła się debata pt. "Dzieci mają prawo, nie tylko do misia...".

 

 

Nasze przedszkolaki doskonale znają swoje prawa i obowiązki - mówiły o prawie do zabawy, wypoczynku, rodziny, nauki, tajemnicy, opieki i wielu, wielu innych. Po burzliwej naradzie, wspólnie wybrano pięć zasadniczych praw, które dogłębnie omówiono. Podczas gdy przedszkolaki debatowały nad prawem do zabawy, rodziny, nauki, tajemnicy i nietykalności, pan Sędzia tworzył do nich ilustracje – powstała piękna i pouczająca „Hałabałkowa książeczka o Prawach Dziecka”.

 

 

 

Na zakończenie optymistycznych obrad sejmowych, dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny.

 

 

Na tym jednak nie skończył się Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka u „Hałabały”. Po południu nasi goście przygotowali dla starszaków wspaniałą niespodziankę - wspólne konstruowanie gry o dziecięcych prawach. Wszyscy bawili się doskonale tworząc kolejne elementy gry, a ogromna pomysłowość i kreatywność przedszkolaków po raz kolejny zadziwiła dorosłych uczestników zabawy.

 

 

To pouczające spotkanie uwieńczone zostało serdecznymi podziękowaniami dla gości, którzy odwzajemnili się słowami uznania dla nauczycieli i upominkami dla dzieci.

 

 

Projekt UNICEF „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF” to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci i dorosłych na świecie. Jesteśmy dumni, że mogliśmy w nim tak aktywnie uczestniczyć. Mamy też nadzieję, że podjęte przez nas inicjatywy, pomogą uświadomić wszystkim jego uczestnikom, jak ważne jest zarówno respektowanie praw dziecka, jak i rozsądny dobór obowiązków, które stopniowo wdrażane od najmłodszych lat, wpływają pozytywnie na kształtowanie charakteru i przygotowywanie do dorosłego, odpowiedzialnego i samodzielnego życia.

 

Warto też przeczytać: https://www.unicef.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/Miasta-i-szkoly-z-calej-Polski-dolaczyly-do-miedzynarodowych-obchodow-30.-rocznicy-Konwencji-o-prawach-dziecka

 

Iwona K.

 

 

 

 

 

 

DYPLOM ZA ZAANGAŻOWANIE W DZIAŁANIA KLUBU SZKÓŁ UNICEF2018/2019

Miło rozpoczynać kolejny rok szkolny z UNICEF wiedząc, że nasza praca jest ważna i doceniana - Dyplom za zaangażowanie w działania Klubu Szkół UNICEF w roku szkolnym 2018/2019 dla naszej placówki, dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspierali nasze działania. DZIĘKUJEMY:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARCHIWUM

2018/2019 

 

PROJEKT „SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA”

 

 

W kwietniu nasze przedszkole przyłączyło się do Projektu edukacyjnego UNICEF "Szkoła z prawami Dziecka". Tym razem Projekt realizowały grupy „Rybki” i „Biedronki”, jednakże temat dotyczący Praw Dziecka omawiany był w wielu grupach wiekowych.

 

 

IDEA PROJEKTU
Edukacja w zakresie praw dziecka jest bardzo ważna w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Świadome swoich praw dziecko jest świadomym obywatelem w dorosłym życiu. Odpowiedzialność za budzenie tej świadomości wśród najmłodszych spoczywa na nas wszystkich. Rolą dorosłych jest także dbanie, aby prawa dziecka były respektowane.  
Prawa dziecka znajdują także swoje odzwierciedlenie w codziennym życiu. Ważne jest, aby najmłodsi obywatele naszego kraju zdawali sobie sprawę czym są prawa dziecka, jakie prawa im przysługują, na czym polega różnica między prawem a obowiązkiem, jakie są granice, których nie można przekraczać, a także gdzie mogą się zwrócić w sytuacji, kiedy poczują, że ich prawa nie są respektowane.

 


W edukacji o prawach dziecka niezwykle istotne jest zwracanie uwagi nie tylko na sytuacje zagrażające realizacji praw dziecka, ale przede wszystkim na promowanie pozytywnych wzorów zachowań. Dlatego tegoroczna odsłona projektu Szkoła z Prawami Dziecka UNICEF podkreśla znaczenie osób dorosłych z najbliższego otoczenia dzieci w walce o ich prawa, jednocześnie zachęca do wyróżnienia najbardziej zaangażowanych przedstawicieli lokalnej społeczności, którzy w swoje codziennej, niekiedy bardzo żmudnej pracy, dokładają wszelkich starań, by dbać o interesy dzieci.

 DO KOGO SKIEROWANY JEST PROJEKT?
Udział w projekcie mogą wziąć wszystkie placówki edukacyjne: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, a także inne placówki prowadzące działalność edukacyjną.

CELE PROJEKTU:
- Zapoznanie dzieci i młodzieży z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka,
- Uświadomienie uczniom znaczenia praw dziecka i ich konsekwencji w codziennym życiu,
- Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,
- Zaangażowanie przedstawicieli środowiska lokalnego w promowanie idei praw dziecka,
- Wyróżnienie najaktywniejszych działaczy dbających o prawa dziecka wśród lokalnej społeczności.

 ETAPY REALIZACJI PROJEKTU W NASZEJ PLACÓWCE
 

I ETAP

W ramach akcji dzieci brały udział w cyklu zajęć poświęconych tematyce praw dziecka. W oparciu o specjalnie opracowane materiały edukacyjne dzieci dowiedziały się czym są prawa dziecka, jak rozumieć poszczególne zapisy Konwencji o prawach dziecka, gdzie szukać pomocy w sytuacji gdy ich prawa są łamane.

 

 

II ETAP

Podsumowaniem projektu była uroczystość: XII Biesiada Literacka u Hałabały pod hasłem ”Mały człowiek, duża sprawa – Poznajemy swoje prawa!”, podczas której zaproszeni goście: władze powiatu, miasta, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych i przyjaciele przedszkola /39 osób/, czytali przedszkolakom literaturę dotyczącą Praw i Obowiązków Dziecka.

 

 

Finałem naszej uczty czytelniczej było uroczyste wręczenie gwiazd  „Szeryfa Praw Dziecka” paniom: dyrektor Marioli Kotowicz i wicedyrektor Grażynie Tokarskiej. Nominacji, w imieniu wszystkich Hałabałków, dokonały dzieci z grupy "Kotki". Nadanie tytułu „Szeryfa Praw Dziecka” jest ważnym wyróżnieniem, ponieważ honoruje osoby, które w szczególny sposób występują w interesie dzieci w ich otoczeniu i które w swej codziennej pracy poświęcają dużo uwagi tym kwestiom.

 

GRATULUJEMY NASZYM PANIOM DYREKTOR!!!

 

III ETAP

Po zakończeniu projektu koordynatorzy: Iwona Kowalska i Izabela Kaczmarczyk, sporządziły Raport z realizacji Projektu „Szkoła z Prawami Dziecka” i złożyły go do Stowarzyszenia Polskiego Komitetu Narodowego Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci – UNICEF.

 

 

Projekt „Szkoła z Prawami Dziecka” cieszył się ogromnym zainteresowaniem dzieci, nauczycieli i rodziców, a towarzysząca mu uroczystość: XII Biesiada Literacka pod hasłem ”Mały człowiek, duża sprawa – Poznajemy swoje prawa!”, spotkała się z dużym zaangażowaniem władz lokalnych, oświatowych i przyjaciół przedszkola.

Za udział w IV edycji Projektu Szkoła z Prawami Dziecka otrzymaliśmy podziękowanie i dyplom od Dyrektora Generalnego Sowatzyszenia UNICEF Polska, pana Marka Krupińskiego.

JESTEŚMY PRZEDSZKOLEM Z PRAWAMI DZIECKA!

 

 

Informacje dotyczące projektu znajdziesz też na stronie Stowarzyszenia UNICEF Polska:

https://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/szkolazprawamidzieckaivedycja/117

Iwona K.

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY PROJEKT UNICEF

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA - V EDYCJA

 

 

W jaki sposób szmaciana laleczka może uratować życie dziecka?

Jak pokazać dzieciom, że mogą pomóc tym najbardziej potrzebującym i jednocześnie czerpać z tego radość?

Jeśli chcą Państwo poznać odpowiedzi na te pytania, to zapraszamy to wzięcia udziału w projekcie. 

Kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

 

To już piąta polska edycja światowego projektu edukacyjno – pomocowego UNICEF, którego początki sięgają 1999 roku. Zachęcamy do niesamowitej przygody zarówno przedszkolaków, jak ich nauczycieli i całe środowisko pedagogiczne, a także pracowników przedszkola. Oczywiście zachęcamy do włączenia w działania  rodziców, dziadków i opiekunów, których wsparcie w tym projekcie jest nieocenione. /zaczerpnięto ze strony Stowarzyszenia UNICEF Polska/


 

 

Szczegółowe informacje dotyczące projektu:

 

Opis Projektu:

http://www.unicef.pl/media/images/stories/akcje_dla_szkol/dokumenty/90/opis-projektu_v_wszystkie_kolory_swiata.pdf

 

Regulamin Projektu:

http://www.unicef.pl/media/images/stories/akcje_dla_szkol/dokumenty/90/regulamin_projektu_v_wszystkie_kolory_swiata.pdf

 

Uczestnicy Projektu:

http://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/wszystkiekoloryswiatavedycja/90

 

Materiały edukacyjne:

Płyta z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi akcji znajduje się u koordynatora Klubu Szkół Unicef.

 

 

Przedszkole Krasnala Hałabały uczestniczyło już w projekcie UNICEF "Wszystkie Kolory Świata" /Archiwum 2016/17/ - po dziś dzień pamiętamy emocje, które towarzyszyły nam podczas ogólnopolskiego finału konkursu na najpiękniejszą laleczkę, w którym uczestniczyła nasza piękna Jagna!!!

 

 

W listopadzie 2018r. zgłosiliśmy swój udział w V edycji tego globalnego projektu, mającego na celu propagowanie wrażliwości społecznej i idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom.

 

 

 

PRZEWIDYWANE ETAPY REALIZACJI PROJEKTU W NASZYM PRZEDSZKOLU:

 

14.01.2019. - Przekazanie informacji dotyczących projektu oraz szablonów lalek do poszczególnych grup dziecięcych;

15.01.2019. -  Przygotowanie gazetek informacyjnych dotyczących projektu: hol główny przedszkola - stara i nowa część budynku oraz gazetki w SP 2 i przy ul Łoźnickiej;

do 15.02.2019. - Szycie lalek i przekazanie ich do nauczycieli poszczególnych grup;

do 18.02.2019. – Dostarczenie lalek do koordynatorów akcji (Iwona K., Iza K., Marta D.);

19-22.02.2019. – Wystawa oraz charytatywny kiermasz lalek w holu przedszkola.

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO WSPÓLNEJ ZABAWY:)

 

„To takie proste – szyjemy laleczki i ratujemy życie dzieci!”

 

Iwona K.

 

 

 

 

 

RAPORT Z REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO

„WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA – V EDYCJA”

 

 

Przedszkole Miejskie im. Krasnala Hałabały w Łobzie po raz drugi wzięło udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF. 

Miejsce realizacji projektu: Przedszkole Miejskie im. Krasnala Hałabały

Czas trwania projektu: 14.01.2019. - 22.02.2019.

Osoba nadzorująca projekt w placówce: koordynator Szkolnego Klubu UNICEF Iwona Kowalska oraz nauczycielki Izabela Kaczmarczyk i Marta Dobrowolska;

Uczestnicy projektu: 16 grup dziecięcych 3, 4, 5 i 6-latki, nauczyciele, rodzice;

 

Etapy realizacji projektu:

 

·   Zgłoszenie placówki do projektu: listopad 2018r.     

·         Ogłoszenie projektu w placówce: 14.01.2019r.;

·         Szycie lalek i przekazanie ich do nauczycieli poszczególnych grup: do 15.02.2019.;

·         Dostarczenie laleczek do koordynatora: do 18.02.2019r.;

·         Wystawa pt. „Hałabałkowe lalki-pomagajki”: 19 - 21.02.2019.;

·         Głosowanie przedszkolaków – wybór najbardziej oryginalnej laleczki na Światowy Konkurs UNICEF: 20 – 21.02.2019r.;

·         Kiermasz „Wszystkich Kolorów Świata”: 22.02.2019.;

·         Wpłata zebranych funduszy /przelew bankowy online na konto zbiórki oznaczonej Kodem 71803: 84 1020 1026 0000 1102 0206 1687): 27.02.2019.;

·         Złożenie sprawozdania z realizacji projektu do siedziby UNICEF Polska przez koordynatora: 28.02.2019.

 

Działania podjęte w ramach realizacji projektu:

 

1. Informacje dla rodziców dotyczące projektu: gazetki grupowe oraz strona internetowa przedszkola – zakładki:

aktualności oraz Klub Szkół UNICEF.

 

 

2. Zajęcia edukacyjne informujące dzieci o realizacji Projektu „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA” - chętne grupy dziecięce.

 

 

3.  Podróż przez kontynenty – zbieranie informacji o kraju z którego będzie pochodziła szyta laleczka, o jego mieszkańcach, zwyczajach, kulturze, itp. – chętne grupy dziecięce, rodzice.

4. Szycie laleczek w oparciu o szablon dostarczony przez UNICEF, a następnie ubieranie i przyozdabianie w sposób odpowiadający kulturze wybranego kraju. Dołączenie specjalnej metryczki z UNICEF.

 

 

5. Prezentacja laleczek w przedszkolu podczas wystawy „Hałabałkowe lalki-pomagajki”.

 

 

6. Głosowanie – przedszkolaki z wszystkich grup wiekowych dokonują wyboru najbardziej oryginalnej laleczki na Światowy Konkurs UNICEF.

 

 

Głosami przedszkolaków zwyciężyła lala Aleksandra - piękna Krakowianka uszyta i podarowana na nasz kiermasz przez Julię i jej mamusię - grupa "Zajączki":) GRATULUJEMY!!! 

 

 

Zgodnie z Regulaminem Konkursu na "Najbardziej oryginalną laleczkę":

http://www.unicef.pl/media/images/stories/akcje_dla_szkol/wszystkie_kolory_swiata/regulamin_konkursu_wszystkie_kolory_swiata_V_edycja_ost.pdfw w dniach 4 - 8 marca 2019r., zgłosimy naszą lalę do konkursu, a następnie zaprosimy wszystkich na głosowanie online, które będzie trwało od 11 do 15 marca 2019r. 

7. Organizacja „Kiermaszu Wszystkich Kolorów Świata” - charytatywnej zbiórki pieniędzy, podczas której każdy mógł wybrać lalkę i zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecka, przekazując na ten cel darowiznę (min. 10zł).

 

 

8. Przekazanie zebranych podczas kiermaszu funduszy do UNICEF – wpłata przelewem bankowym online na konto zbiórki oznaczonej Kodem 71803: 84 1020 1026 0000 1102 0206 1687).

8. Podziękowania dla wszystkich uczestników projektu: tablica informacyjna w holu przedszkola, gazetki informacyjne poszczególnych grup, strona internetowa PM1 oraz facebook.

9. Sporządzenie raportu z przeprowadzonych działań w ramach projektu: przesłanie do Polskiego Stowarzyszenia UNICEF oraz zamieszczenie na stronie internetowej przedszkola w zakładce Klubu Szkół UNICEF http://krasnal.lobez.blizej.info/?m=strona&id=62 .

 

Raz jeszcze serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji, poprzez uszycie bądź zakup laleczek. DZIĘKI WAM ZEBRALIŚMY KWOTĘ: 1.200 ZŁ!!! WASZE SERCA SĄ WIELKIE!!!

 

Relację zdjęciową z poszczególnych etapów realizacji projektu znajdziecie Państwo w galerii zdjęć: Wszystkie Kolory Świata - Projekt UNICEF:

http://www.krasnal.lobez.blizej.info/?m=galeria&id=1454

 

 

 

 

GLOBALNA AKCJA UNICEF

#GoBlue

 

 

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, Unicef zaprosił nas do wspólnego świętowania tego niezwykle ważnego dnia. 20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

 

 

 

Przypomnijmy:

„UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie nasze działania mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem naszej organizacji jest kolor niebieski. Niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom!” /zaczerpnięto ze strony UNICEF Polska/

 

 

#GoBlue - to tegoroczne przewodnie hasło Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF.  To akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia we wszystkich chętnych placówkach.

 

 

„Halabałki” również podjęły różnorodne aktywności mające na celu uczczenie Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.  Akcja #GoBlue przeprowadzona została przez chętne grupy dziecięce, podczas obchodów „Kolorowego Tygodnia”. Piętek był naszym „niebieskim dniem” - symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

 

 

Stowarzyszenie UNICEF Polska zaprasza również do zapoznania się z filmami: podsumowującym zeszłoroczną akcję UNICEF na rzecz Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i promującym tegoroczną inicjatywę UNICEF #GoBlue. Linki do materiałów video znajdą Państwo pod informacją o akcji na stronie:

http://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/miedzynarodowydzienprawdzieckazunicef/111

 

 

 

Mamy nadzieję, że włączenie się w globalne działania UNICEF na rzecz dzieci, poprzez podejmowane tego rodzaju aktywności pomoże zwiększyć świadomość dzieci i dorosłych na temat Praw Dziecka na całym świecie.

 

 

Iwona K.

 

 

 

Kampania UNICEF

#Więcej Niż Dzień

 

 

Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Krasnala Hałabały w Łobzie przyłączyło się do Kampanii UNICEF #Więcej Niż Dzień organizując 11 grudnia 2018 roku Charytatywny Kiermasz Świąteczny.

 

 

Koordynatorem Akcji UNICEF, mającej na celu  zebranie środków na ratowanie noworodków oraz pomoc matkom, była nauczycielka Sylwia Demko, a w organizacji kiermaszu uczestniczyły wszystkie grupy dziecięce wraz z nauczycielkami i chętnymi rodzicami.

 

 

Własnoręcznie wykonane, przepiękne kartki, stroiki i inne ozdoby świąteczne, można było nabyć w holu głównym przedszkola, w jego nowej i starej części oraz w budynku Szkoły Podstawowej Nr 2.

 

 

Serdecznie dziękujemy tym, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu i organizacji kiermaszu oraz wszystkim wspaniałym i hojnym darczyńcom, którzy wsparli finansowo naszą akcję. Cieszymy się, że zawsze możemy na Was liczyć:)

 

 

Zebrane fundusze, zgodnie z instrukcją Stowarzyszenia Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF, dotyczącą darowizn zostaną przekazane na rzecz 

Akcji #Więcej Niż Dzień.

 

 

Iwona K

 

 

 

 

Pdziękowanie za udział w #Więcej Niż Dzień

 

 

 

 

 

 

ARCHIWUM 

2017/2018    

 

Początek roku przedszkolnego 2017/2018, to czas na podjęcie nowych wyzwań związanych z naszym uczestnictwem w przedszkolnym Klubie Szkół UNICEF, ale zanim przystąpimy do kolejnych działań, raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w ubiegłym roku szkolnym - dyplom, który otrzymaliśmy od Stowarzyszenia UNICEF Polska dedykujemy właśnie Wam!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt Edukacyjny UNICEF

„Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę”

 

 

 

 

W październiku 2017r., nasze przedszkole zarejestrowane zostało jako uczestnik Projektu Edukacyjnego UNICEF – „Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę”.

 

 

Regulamin Projektu:

https://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/sprawabydziecizsyriiprzetrwalyzime/86

 

 

 

 

W listopadzie dotarły do nas materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji: plakaty oraz płyta CD z dodatkowymi materiałami (prezentacją, materiałami filmowymi, materiałami dydaktycznymi oraz wszystkimi dokumentami projektu).

 

 

Celem Projektu Edukacyjnego UNICEF „Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę” jest:

 • Pokazanie jak wojna wpływa na życie dziecka;
 • Kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego;
 • Zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i kocy dla dzieci z Syrii.

 

 

Aby ułatwić dzieciom zrozumienie tematu, koordynatorzy projektu wyznaczyli sobie następujące cele operacyjne:

 

 

Dziecko:

 • wie, że wszyscy ludzie mają takie same prawa – prawo do życia w pokoju;
 • rozumie, że wojna zagraża bezpieczeństwu dzieci;
 •  rozumie, że rodzice mają prawo chronić swoje dzieci w sytuacji wojny;
 • wie, że dziecko jest najwyższą wartością;
 • uczy się pozytywnego myślenia;
 • wie, że wszystkie dzieci, niezależnie od tego, gdzie żyją, mają prawo do godnego życia;

 

 

 

 

Tym razem do realizacji projektu zaprosiliśmy dwie grupy dziecięce: „Biedronki” i „Motylki”, które wspólnie obejrzały proponowane przez UNICEF filmy dające pogląd na sytuację dzieci podczas wojny w Syrii. Te krótkie filmiki przedstawiały sylwetki naszych rówieśników, skrzywdzonych podczas działań wojennych, ale mimo to, mających plany na przyszłość i pragnących cieszyć się pełnią życia w pokoju.

 

 

 

 

 Sześciolatki, zapoznały się też z prezentacją omawiającą sposoby pomocy udzielanej przez UNICEF w krajach ogarniętych wojną i nie tylko, poznały ambasadorów UNICEF: Roberta Korzeniowskiego, Artura Żmijewskiego i Roberta Lewandowskiego i wysłuchały pogadanki dotyczącej tematu.

 

 

  

 

 

Następnym etapem realizacji projektu była „burza mózgów”, przeprowadzona już w swoich salach, na temat: „Jak możemy pomóc naszym rówieśnikom w Syrii?” Dodatkowo nauczycielki zaprezentowały oficjalne plakaty przesłane przez UNICEF.

 

 

 

Finałem realizowanego przez nas  Projektu  Edukacyjnego UNICEF „Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę” będzie „Kiermasz Kartek Świątecznych”, który rozpocznie się 12 grudnia 2017r. Serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

Materiały (płyta CD i plakaty) dotyczące projektu znajdują się w Biblioteczce Krasnala Hałabały. Wszystkich chętnych zapraszamy do zapoznania się z tematem:)

 

Iwona Kowalska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIĄTECZNE KARTY CHARYTATYWNE UNICEF JUŻ U "HAŁABAŁY"!

 

 

 

 

 

 

Miło nam poinformować, iż z inicjatywy przedszkolnego Klubu Szkół UNICEF, Dyrekcja PM1 zakupiła pakiet świątecznych kart charytatywnych UNICEF, które jak co roku, przedszkolaki z poszczególnych grup wiekowych przekażą zaprzyjaźnionym z „Hałabałkami” instytucjom. Część zakupionych kartek trafi też na Kiermasz Kartek Świątecznych.

 

 

 

 

 

„Każda kartka pokazuje Twoją dobroczynność i przyczynia się do wsparcia pracy UNICEF”. UNICEF pożytkuje Twoje wsparcie tam, gdzie to najbardziej potrzebne i efektywne.” /zaczerpnięto ze strony UNICEF Kartki dla firm: https://www.unicefkartkidlafirm.pl/

 

 

 

 

 

Krótki rys historyczny…

 

Idea kart UNICEF powstała ponad 60 lat temu, kiedy to Jitka - dziewczynka z ówczesnej Czechosłowacji namalowała dla UNICEF laurkę, z podziękowaniem za mleko, które organizacja dostarczała dzieciom poszkodowanym w wyniku II wojny światowej. W roku 1949 UNICEF przygotował reprodukcję rysunku Jitki w formie kartki pocztowej, która stała się pierwszą kartką świąteczną UNICEF.

 

 

 

 

 

UNICEF jest pierwszą organizacją na świecie, która rozpoczęła sprzedaż kart charytatywnych.

Wśród twórców wzorów kart UNICEF znaleźli się tacy artyści jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Henri Matisse, Marc Chagall. Obecnie UNICEF współpracuje z artystami z wielu krajów, tworząc charakterystyczne wzornictwo uwiecznione na znanych na całym świecie kartach pocztowych.

 

Z biegiem czasu oferta kartek została poszerzona o produkty UNICEF takie jak kalendarze, zabawki, koszulki.

 

 

 

 

 

UNICEF dba, aby wszystkie produkty opatrzone logo UNICEF były wytwarzane z zachowaniem najwyższych międzynarodowych standardów w zakresie jakości, bezpieczeństwa, społecznej odpowiedzialności i dbałości o środowisko naturalne. UNICEF kładzie duży nacisk na respektowanie praw pracowników i zwraca szczególną uwagę na przestrzeganie zakazu zatrudniania dzieci.

 

 

 

 

Na początku 2012 r. UNICEF, w odpowiedzi na potrzeby rynku oraz w oparciu o globalne zmiany w organizacji, rozpoczęło proces racjonalizacji sprzedaży kartek i produktów charytatywnych ze swoim logo  . UNICEF Polska przyłącza się do innych Komitetów Narodowych, podejmując działania mające na celu stworzenie nowej oferty  UNICEF we współpracy z lokalnymi producentami oraz dystrybutorami. Obecnie sprzedaż kartek i produktów UNICEF jest prowadzona wyłącznie przez partnerów sprzedażowych: https://www.unicef.pl/Sklep/Partnerzy-sprzedazowi

 

 

 

"HAŁABAŁKI" ZAPRASZAJĄ:

KUP "KARTKĘ PEŁNĄ ŻYCIA", BO...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KIERMASZ KARTEK ŚWIĄTECZNYCH

 

 

 

 

 

12 grudnia rozpoczął się w naszym przedszkolu Kiermasz Kartek Świątecznych. Pierwszego dnia stoisko z kartkami znajdowało się w budynku głównym przedszkola - uzyskano kwotę 250 zł.

 

 

 

 

W kolejne dni tj. 13, 14 i 15.12.2017r. stoisko z kartkami znajdowało się w filii przedszkola w SP 2, gdzie realizowany jest  Projekt edukacyjny UNICEF "Pomóżmy dzieciom w Syrii przetrwać zimę" - zebrano kwotę 210 zł.

 

 

 

 

 

Pomysłodawcą i organizatorem kiermaszu jest od lat pani Sylwia Demko, a wykonaniem kartek zajmują się dzieci oraz nauczyciele ze wszystkich grup wiekowych. W tym roku dołączyli do nas również chętni rodzice z grup realizujących projekt. Od dwóch lat, całkowity dochód z kiermaszu przeznaczamy na wsparcie działań UNICEF. Tegoroczne darowizny tj. 460 zł, w całości przekazujemy na pomoc dzieciom w Syrii, mając na uwadze fakt, że:

"To dorośli wywołują wojny, dzieci są tylko ich ofiarami"

 

 

 

 

 

 

Zbiórka funduszy i wpłata darowizn 

 

Stowarzyszenie UNICEF Polska posiada zarejestrowaną zbiórkę na rzecz dzieci w Syrii

Numer zbiórki to 2017/372/OR (tytuł zbiórki: „Pomoc dzieciom w Syrii”).

 

Zebrane w ramach akcji darowizny wpłamy na konto zbiórki:

04 1020 1026 0000 1102 0204 8577.  

Odbiorcą jest Stowarzyszenie UNICEF Polska, Aleja Wilanowska 317, 02-665 Warszawa.

Rozliczanie zbiórek publicznych, w tym składanie sprawozdań finansowych podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.  

 

Wpłaty darowizn w imieniu placówki dokonuje w dowolny, wygodny sposób (przekazem pocztowym, wpłatą w banku, przelewem online)  koordynator projektu lub upoważniona osoba (nauczyciel, rodzic, osoba związana z placówką).

Wpłaty można dokonać także ze swojego prywatnego konta, należy tylko w tytule wpłaty podać dokładną nazwę placówki oraz dopisać hasło „Syria akcja szkolna”. 

 

Uwaga:

UNICEF zbiera wyłącznie darowizny finansowe. Nie prowadzimy zbiórki żadnych artykułów, w tym ubrań, koców etc. Taka forma pomocy jest zdecydowanie bardziej efektywna, gdyż ograniczone zostają bardzo wysokie koszty transportu do odległego kraju. UNICEF dokonuje zakupu wszystkich niezbędnych artykułów pomocowych na miejscu  (jeśli jest taka możliwość) bądź w krajach ościennych, co nie wiąże się z dalekim transportem.

 

 

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, wszystkim ludziom dobrej woli, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze działania na rzecz potrzebujących dzieci.

 

 

 

 

Iwona Kowalska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt edukacyjny UNICEF

„zaWODY dla ARRYKI”

 

 

 

„zaWODY dla ARRYKI”, to kolejny Projekt edukacyjny UNICEF, który realizowały nasze przedszkolaki. Tym razem celem Projektu było: 

 

a) Przekazanie dzieciom wiedzy na temat znaczenia wody w życiu człowieka;

 b) Uświadomienie dzieciom, iż są regiony świata, gdzie dostęp do wody jest ograniczony;

 c) Kształtowanie wśród młodego pokolenia postaw proekologicznych związanych z oszczędzaniem wody.

 

 

 

 

Termin realizacji projektu – kwiecień, wybraliśmy celowo, gdyż był on ściśle związany z tegorocznymi obchodami Dnia Ziemi, który jak co roku hucznie obchodziliśmy w naszym przedszkolu. Uczestnikami projektu były wszystkie grupy dziecięce. Realizacja projektu przebiegła następująco:

 

1. Zapoznanie dyrekcji Przedszkola Miejskiego Nr 1 im. Krasnala Hałabały w Łobzie z Regulaminem Projektu – Koordynator Klubu Szkół UNICEF;

2. Uzyskanie zgody dyrekcji PM1 na przeprowadzenie projektu w placówce;

3. Zgłoszenie przedszkola do udziału w projekcie – rejestracja placówki, jako uczestnika projektu przez koordynatora Klubu Szkół UNICEF - Koordynator Klubu Szkół UNICEF;

 

 

 

 

4. Zapoznanie nauczycieli z Regulaminem Projektu dostępnym na stronie UNICEF - Koordynator Klubu Szkół UNICEF;

http://file:///D:/Samsung%20pliki/Desktop/zaWODYdlaAFRYKI/Regulamin_projektu_zawody_dla_Afryki.pdf 

5. Przekazanie materiałów dotyczących realizacji projektu (Biblioteczka Krasnala Hałabały) - Koordynator Klubu Szkół UNICEF;

6. Wybór Koordynatora Projektu „zaWODY dla ARRYKI” – nauczycielka Katarzyna Ciszewska;

 

 

 

 

7. Przeprowadzonie we wszystkich oddziałach dziecięcych, dostosowanych do wieku dzieci zabaw, zajęć edukacyjnych oraz różnego rodzaju doświadczeń dotyczących tematyki realizowanego projektu, w oparciu o materiały dostarczone przez UNICEF oraz inne pomoce dydaktyczne przygotowane przez nauczycieli poszczególnych grup wiekowych  - nauczycielki poszczególnyc grup;

 

 

 

 

8. Zorganizowanie w holu przedszkola, ogólno przedszkolnej wystaway prac plastycznych dzieci dotyczącej tematu oszczędzania wody - zespół koordynujący działania z okazji Dnia Ziemi 2018;

 

 

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo w Archiwum Aktualności:

http://www.krasnal.lobez.blizej.info/?m=aktualnosc&id=320

 

 

9. Przedstawienie Prezentacji multimedialnej „Niezwykła podróż kropelki” zespół koordynujący działania z okazji Dnia Ziemi 2018;

 

 

 

10. Złożenie sprawozdania z realizacji projektu do dyrektora przedszkola oraz Koordynator Klubu Szkół UNICEF – koordynator projektu Katarzyna Ciszewska;

11. Wypełnienie Formularza raportu końcowego na stronie www.unicef.pl - - Koordynator Klubu Szkół UNICEF;

(http://www.unicef.pl/Wspolpraca-ze-szkolami/Szkoly-wspolpracujace)

 

 

 

Dziękujemy wszystkim za udział w kolejnej akcji edukacyjnej UNICEF:)

 

 

 

Koordynator Klubu Szkół UNICEF Iwona Kowalska

 

 

 

 

 

ARCHIWUM

  2016/2017  

 

Wrzesień zaskoczył nas miłą niespodzianką - za działalność w ramach Klubu Szkół Unicef, nasze przedszkole otrzymało CERTYFIKAT PLACÓWKI WSPIERAJĄCEJ PRAWA DZIECKA NA ŚWIECIE. Dobrze rozpoczęliśmy ten nowy rok przedszkolny:) Brawo wszystkie małe i duże "Hałabałki"!

 

 

 

Już wkrótce rusza nowy Projekt UNICEF "Wszystkie kolory świata - IV Edycja" – z niecierpliwością czekamy na materiały dotyczące tematu.

 

 

 

 

 

 

 ŚWIATOWY PROJEKT UNICEF

 

"WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA"

 

 

 

W październiku 2016r. Przedszkole Miejskie im. Krasnala Hałabały przystąpiło do IV Edycji Światowego Projektu UNICEF "Wszystkie Kolory Świata"

http://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/wszystkiekoloryswiatae28093ivedycja/81

 

Celem projektu jest:

*kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury;

*pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne;

*zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Angoli.

 

 

W tym globalnym projekcie UNICE, zadaniem uczestników jest przygotowanie specjalnych chrytatywnych laleczek. Nie będą to jednak zwykłe szmaciane lalki - każda z nich będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka będzie też miała swoję imię oraz kraj z którego pochodzi. Wszystkie te cechy zostaną im nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same zdecydują, reprezentantem jakiego kraju ma być ich lalka. Od dzieci zależał też będzie kolor skóry lalki, strój oraz imię. Informace te znajdą się w "akcie urodzenia" uszytej lalki. Tu pozostaje ogromne pole dla kreatywności dzieci, a także osób im pomagających. W akcję mogą zaangażować się rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Mamy nadzieję, że dzięki tej międzypokoleniowej współpracy powstaną małe, szmaciane dzieła sztuki, które uratują niejedno życie dziecka.

 

 

Rozpoczęcie realizacji projektu w naszym przedszkolu nastąpiło w listopadzie, podczas trwania obchodów "Kolorowego Tygodnia" - małe i duże "Hałabałki" otrzymały wszelkie niezbędne materiały: płytę CD z opisem projektu, filmami i propozycjami zajęć oraz szablony laleczek. Teraz pozostaje już tylko uruchomić bogate pokłady dziecięcej wyobraźni, zaprosić do współpracy dorosłe "Hałabałki" oraz ich przyjaciół i... do dzieła!!! 

 

 

Poniżej zamieszczamy materiały do pobrania oraz szczegółowe informacje dotyczące realizacji projektu w naszej placówce:

 

Materiały do pobrania:

 

Regulamin Projektu Wszystkie Kolory Świata - IV edycja  

Opis Projektu - IV Edycja  

 

Etapy realizacji projektu:

 

1Zajęcia edukacyjne informujące dzieci o realizacji Projektu „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA” – przeprowadzenie zajęcia/zajęć lub po prostu pogadanki  w oparciu o materiały dostarczone przez koordynatora:

a) nauczyciele 5 i 6 latków - zgodnie z Planem Rocznym Przedszkola;

b) nauczyciele 3 i 4 latków - zgłaszających u koordynatora chęć wzięcia udziału w Projekcie.

2. Podróż przez kontynenty – dzieci wraz z nauczycielkami, podczas zajęć wspólnie wybierają kraj, z którego będzie pochodziła ich laleczka, zbierają jak najwięcej informacji o tym kraju, a także o jego mieszkańcach, zwyczajach, kulturze, itp.

3. Przygotowanie laleczek – uszycie laleczki jest niezwykle proste! Szyjemy je w oparciu o szablon dostarczony przez UNICEF, a następnie ubieramy i przyozdabiamy w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybraliśmy. Każda laleczka dostanie specjalną metryczkę z UNICEF /po zgłoszeniu chętnych do współpracy, dostarcza koordynator projektu/:

a) grupy 5 i 6 – latków – jedna laleczka grupowa + laleczki uszyte   przez dzieci i rodziców w domu;

b) grupy 3 i 4 – latków zgłaszających chęć wzięcia udziału w Projekcie – jedna laleczka grupowa + laleczki uszyte przez dzieci i rodziców w domu;

c) dla osób chętnych i kreatywnych - ilość laleczek dowolna!!!

 

UWAGA! Gotowe laleczki „grupowe” oraz te, zebrane od dzieci i rodziców w poszczególnych grupach wiekowych, prosimy dostarczyć do koordynatorów akcji do 20 stycznia 2017r. /grupa „Biedronki”/.

 

4. Wystawa laleczek w przedszkolu – prezentacja laleczek odbędzie w holu głównym przedszkola podczas specjalnego wydarzenia, na które zaprosimy rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł oddać swój głos na laleczkę, którą wyślemy na konkurs do siedziby UNICEF. Wszyscy odwiedzający naszą wystawę, będą też mogli wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku z Angoli, przekazując na ten cel darowiznę.

5. Konkurs na „najbardziej oryginalną laleczkę” - każda realizująca projekt placówka oświatowa, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej placówce.

 

 

 

Pomaganie jest przyjemne. Przekonaj się! Uszyj laleczkę, daj dzieciom nadzieję!

 

 

 

 

 

 

 

 

Forum Eksperckie "Wiem. Czuję… Pomagam! Empatia w szkole"

 

 

 

„Empatia, altruizm, troska o słabszych, patrzenie na świat także oczami społeczności, w której żyjemy, to wartości głęboko zakorzenione w polskiej kulturze i tradycji. Chcemy pomóc nauczycielom w procesie wychowania dzieci i młodzieży na dobrych ludzi. Dobrych znaczy odpowiedzialnych, pomocnych, solidarnych ze swym otoczeniem. Chcemy zainspirować do rozmowy z dziećmi na temat empatii, otwartości i wrażliwości. Świadomość problemów innych prowadzi do współodczuwania, a to do decyzji, że jest się gotowym wesprzeć innego człowieka.”

Powyższy cytat, to fragment treści zaproszenia na Forum Eksperckie, które odbyło się14 listopada 2016r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

 

  

 

Forum Eksperckie "Wiem. Czuję… Pomagam! Empatia w szkole", zorganizowane przez Kulczyk Foundation pod patronatem UNICEF Polska i Rzecznika Praw Dziecka, skierowane było do nauczycieli i wychowawców z całej Polski. Zaś wymownym tytułem konferencji, przedstawiciele Kulczyk Foundation chcieli zaakcentować, że warto troszczyć się o drugiego człowieka, nie tylko na innym kontynencie, ale tym bardziej na innej ulicy czy w sąsiedniej miejscowości.

 

 

Specjalnymi gośćmi Forum Eksperckiego byli: Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska, Jacek Santorski – psycholog i terapeuta oraz Jan Englert, Dyrektor Artystyczny Teatru Narodowego, który mówił o znaczeniu dialogu jako podstawie porozumienia między ludźmi. Program Forum zamknęło spotkanie z NigistiGebreslassieAbreha, założycielką organizacji YenegeTesfa (Hope for Tomorrow) - Breaking the Cycle. Organizacja ta prowadzi w Etiopii między innymi 6 domów dla ponad 80 dzieci, w tym schronisko dla dziewcząt, które są sierotami, pochodzą z ubogich rodzin lub doświadczyły przemocy.

Z ramienia naszej placówki w konferencji udział wzięły Dyrektor PM1 pani Mariola Kotowicz oraz koordynator przedszkolnego Klubu Szkół UNICEF pani Iwona Kowalska.

 

 

„Świat to my. Jesteśmy jego częścią i mamy wspólne problemy. Trzeba rozmawiać z dziećmi o innych ludziach, o ich potrzebach. Wtedy ci „obcy” staną się bliscy” -  mówiła podczas forum Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.

Celem Kulczyk Foundation jest budowanie trwałych mechanizmów zmieniających otoczenie, ale i angażujących społeczności lokalne. Projekty Kulczyk Foundation to m.in. program wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce "Żółty Talerz", inspiracje do zajęć z dziećmi i młodzieżą "Wiem. Czuję... Pomagam!" oraz telewizyjny cykl edukacyjny "Efekt Domina" i związane z nim akcje pomocowe na całym świecie. /onet.wiadomości/

 

 

 

„Bez empatii nie wychowamy dzieci na dobrych ludzi. Rozbudzanie wśród dzieci empatii i wrażliwości to nasz wspólny obowiązek."

/Jerzy Garlicki, prezes WSiP, partnera programu edukacyjnego Kulczyk Foundation „Wiem. Czuję… Pomagam!”/.

 

Wszystkie szczegóły dotyczące konferencji znajdują się na stronie Forum Eksperckiego: www.wiemczujepomagam.pl.

 

 

Programy edukacyjne Kulczyk Foundation mają za zadanie inspirować nauczycieli i wychowawców, którzy chcą rozmawiać z dziećmi o znaczeniu empatii, odpowiedzialności, otwartości i wrażliwości. Program „Wiem. Czuję… Pomagam!” skierowany jest do dzieci nieco starszych, ale ja polecam wszystkim nauczycielom przedszkolaków projekt edukacyjny pod szyldem „Efektu Domina” – „Mądre bajki z całego świata”. Wpisuje się on doskonale w II i III zadanie główne Rocznego Planu Pracy naszego przedszkola. Poniżej podaję link do projektu, zapraszam też do powstającego właśnie, w holu głównym naszego przedszkola, Kącika „Dzieci Świata”, w którym znajdą się niebawem materiały dotyczące tego „bajkowego projektu”.

 

http://kulczykfoundation.org.pl/bajki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KIERMASZ KARTEK ŚWIĄTECZNYCH

pod hasłem

"MIKOŁJKOWE PREZENTY BEZ PUDŁA"

 

 

 

 

Powyższe hasło przyświecało nam podczas tegorocznego Kiermaszu Kartek Świątecznych, odbywającego się w naszym przedszkolu w dniach 07 i 08 grudnia 2016. Nad organizacją kiermaszu czuwały nauczycielki Sylwia Demko i Małgorzata Kopaczewska, a niepowtarzalne, ręcznie robione, bożonarodzeniowe kartki świąteczne przygotowały wszystkie grupy dziecięce. Cały dochód ze sprzedaży kartek przeznaczyliśmy na zakup „Prezentów bez pudła” proponowanych przez UNICEF.

 

 

 

 

 

 

 

Przypomnijmy, Prezenty bez Pudła to oryginalny sposób na wsparcie działań UNICEF, który łączy radość pomagania z przyjemnością obdarowywania prezentami. Pomoc jest realna, ponieważ zakupione produkty UNICEF wysyła tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

 

„Zakup Prezentu bez Pudła to forma darowizny, za którą UNICEF dostarczy wybrany produkt do kraju, w którym prowadzimy nasze programy. Większość prezentów rozsyłana jest w świat z magazynu UNICEF w Kopenhadze, jednak są też takie (np. książki dla dzieci, pompy wodne), które są produkowane lokalnie. Na bieżąco monitorujemy zapotrzebowanie na konkretne produkty w krajach objętych pomocą. W przypadku nadwyżki sprzedaży danego Prezentu bez Pudła w stosunku do potrzeb, UNICEF dostarcza zamienne produkty pomocowe z tej samej kategorii produktów. Dzięki temu możemy skutecznie nieść pomoc dzieciom.” / zaczerpnięto ze strony UNICEF Polska/

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób, przyczynili się do zebrania funduszy ze sprzedaży świątecznych „kartek pełnych życia”. Poniżej przedstawiamy listę zakupionych przez nas Prezentów bez Pudła. Tym razem są to typowo mikołajkowe podarunki dla dzieci. I choć nie ratują one życia bezpośrednio, to na pewno dają obdarowanym ogromną radość – wszak to przecież MIKOŁAJKI!

 

 

ZAKUPIONE PREZENTY BEZ PUDŁA:

 

 

- PISZEMY I RYSUJEMY -

 

 

 

- PAKIET NA PIĄTKĘ -

 

 

 

- KSIĄŻKI DLA DZIECI -

 

 

 

- PIŁKI NOŻNE -

 

 

 

- PODRĘCZNIKI SZKOLNE -

 

 

 

 

- UCZNIOWSKI PREZENT BEZ PUDŁA -

 

 

 

- ZESZYTY I OŁÓWKI -

 

 

 

 

Otrzymane za zakup Prezentów bez Pudła” CERTYFIKATY, zadedykowaliśmy wszystkim wspaniałym darczyńcom – MAŁYM I DUŻYM „HAŁABAŁKOM”.

 

 

Znajdziesz je na gazetce przedszkolnego Klubu Szkół UNICEF w starej części przedszkola.

 

 

 

Pamiętajmy: DOBRO ZAWSZE WRACA!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO UNICEF
„WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA – IV EDYCJA”

 

Przedszkole Miejskie im. Krasnala Hałabały w Łobzie, po raz pierwszy wzięło udział w światowym Projekcie edukacyjnym UNICEF „Wszystkie Kolory Świata – IV Edycja”.

 

 

 

W projekcie uczestniczyło 14 grup wiekowych: sześciolatki – „Stokrotki”, „Niezapominajki”, „Wiewiórki”, „Misie”, „Motylki” i „Kotki”, ; pięciolatki – „Słoneczka”, „Pszczółki” i „Biedronki”; czterolatki – „Jeżyki” i „Zajączki”; trzylatki – „Liski”, „Tygryski” i „Rybki”. Uczestnikami projektu byli również nieco starsi „pomocnicy” przedszkolaków: rodzice, rodzeństwo, babcie, ciocie, nauczycielki, pomoce nauczyciela, dyrektor PM1, wicedyrektor, PM1, panie referent, logopeda i kucharki.

Osobami nadzorującymi projekt w naszej placówce były panie: koordynator przedszkolnego Klubu Szkół UNICEF Iwona Kowalska i nauczycielka Sylwia Demko.

 

 

 

Projekt realizowany był etapowo, zgodnie ze wskazówkami UNICEF zawartymi w Regulaminie:

 

*Zgłoszenie placówki do projektu: październik 2016r.;

*Ogłoszenie projektu w placówce: 14 listopad 2016r.;

 

 

 

*Akcja informacyjna o zasadach realizacji projektu skierowana do dzieci i ich rodzin oraz środowiska lokalnego w oparciu o materiały dostarczone przez UNICEF: strona internetowa przedszkola, prasa lokalna, tablica informacyjna przedszkolnego Klubu Szkół UNICEF, baner – gazetka informacyjna w holu głównym przedszkola oraz tablice informacyjne grup dziecięcych, które zgłosiły chęć udziału w projekcie;

 

 

 

*Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych „Podróż przez kontynenty” – dowolny wybór kraju, którego przedstawicielem będzie laleczka uszyta przez grupę dziecięcą;

 

 

 

*Szycie laleczek w przedszkolu z nauczycielkami oraz w domu z rodzicami w oparciu o szablon dostarczony przez UNICEF, a następnie ubieranie i przyozdabianie w sposób odpowiadający kulturze wybranego kraju. Dołączenie specjalnej metryczki z UNICEF.

 

 

 

*Dostarczenie laleczek do koordynatorów akcji: do 19 stycznia 2017r.;

 

 

 

*"Wystawa laleczek ratujących życie" - prezentacja lalek + wybór poprzez głosowanie, najoryginalniejszej lalki na konkurs UNICEF: 20 styczeń 2017r.;

 

 

 

Podczas wystawy laleczek odbyło się głosowanie na najoryginalniejszą lalę- do siedziby Stowarzyszenia UNICEF Polska pojechała laleczka wykonana przez Grupę „Pszczółki” – krakowianka Jagna zdobyła aż 34 głosy!

 

 

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się też laleczka grupy „Jeżyki” – kolejna reprezentantka Polski i kolejna Jagusia, uzyskała 19 głosów, w nagrodę pojechała do zaprzyjaźnionego przedszkola w Serbii.

 

 

 

Kilka laleczek, reprezentujących różne kraje, zakupiła dyrektor PM1 pani Mariola Kotowicz – lalki wzbogaciły nowopowstały Kącik „Dzieci Świata”.

 

 

 

 

*Kiermasz „Wszystkich Kolorów Świata”: 23 – 27 styczeń 2017.;

 

 

 

Podczas kiermaszu zebraliśmy 1450 zł.!!!

 

 

 

 

*Wpłata zebranych funduszy - przelew bankowy online na konto zbiórki 73 1020 1013 0000 0102 0151 5907: 02 luty 2017.

 

*Złożenie sprawozdania z realizacji projektu do siedziby UNICEF Polska przez koordynatora: 04 luty 2017.

 

 

Akcja „Wszystkie Kolory Świata” w naszym przedszkolu  była poruszająca, pokazała jak wielkie mamy serca, jak chętnie przystępujemy do organizacji akcji charytatywnych, jak lubimy i potrafimy pomagać innym.
Gorące podziękowania i słowa uznania dla dzieci i rodziców, a także dyrekcji, nauczycieli… , dla WSZYSTKICH, którzy nie zawiedli i tym razem. Laleczki były pięknie i precyzyjnie wykonane, każda niezwykła, oryginalna i kolorowa. Każda miała to „coś”, bo w każdej zamieszkała cząstka jej twórcy.

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z Raportem z realizacji projektu na stronie UNICEF oraz do obejrzenia zdjęć w galerii „Wszystkie Kolory Świata”.

 

Koordynator przedszkolnego Klubu Szkół UNICEF Iwona Kowalska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONKURS NA NAJBARDZIEJ ORYGINALNĄ LALKĘ PROJEKTU UNICEF "WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA"

 

 

Poruszająca i jakże pouczająca akcja charytatywna UNICEF „Wszystkie Kolory Świata IV” dobiegła końca, ale 02.03.2017. rozpoczął się  

„Konkurs na najbardziej oryginalną laleczkę”!

Regulamin konkursu:

http://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/wszystkiekoloryswiatae28093ivedycja/81

 

W konkursie bierze również udział nasza lala Jagna - przepiękna Krakowianka, wybrana podczas

przedszkolnego głosowania, została zgłoszona przez koordynatora 05.03.2017r.

 

Konkurs podzielony jest na dwa etapy:

I etap: 02.03.2017r. - 09.03.2017r. - koordynator zgłasza do konkursu lalkę, wybraną w placówce; 09.03.2015r. -  dzień weryfikacji zgłoszeń;

II etap: 10.03.2017r. (od godz. 11.00) – 17.03.2017r. (do godz. 11.00) – ogólnopolskie głosowanie; Ogłoszenie wyników konkursu: 17.03.2017r. po zamknięciu głosowania.

Nagrodą w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę jest Koncert Ambasadora Dobrej Woli UNICEF Majki Jeżowskiej w zwycięskiej placówce.

 

 

Zapraszamy wszystkich, którzy zechcą oddać swój głos na wybraną lalę, na oficjalny fan page projektu „Wszystkie Kolory Świata”, na portalu społecznościowym Facebook (www.facebook.com/UNICEFwszystkiekoloryswiata).

 

Fan page, na którym można oglądać lale, będzie aktywny od dnia rozpoczęcia konkursu, ale głosować można dopiero od 10.03.2017r.(od godz.11.00) do 17.03.2017r.(do godz.11.00). Każdy użytkownik aplikacji będzie mógł wyszukać laleczkę stosując dostępne filtry (np. wyszukiwanie po nazwie miejscowości, wyszukiwanie na mapie), a następnie oddać tylko jeden głos na wybraną lalę - w tym celu należy najpierw powiększyć zdjęcie, a dopiero później oddać głos klikając pod zdjęciem laleczki. Jednocześnie informujemy, iż korzystanie z aplikacji konkursowej jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem komputerów stacjonarnych i laptopów.

 

 

 

Życzymy dobrej zabawy i mocno ściskamy kciuki za naszą lalę!

 

 

Koordynator przedszkolnego Klubu Szkół UNICEF Iwona Kowalska        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA NAJBARDZIEJ ORYGINALNĄ LALECZKĘ

 

 

 

Światowy Konkurs na najbardziej oryginalną laleczkę Projektu UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”, był ostatnim etapem realizacji projektu. Do rywalizacji stanęło około 350 placówek z całej Polski. Rozstrzygnięcie polskiej edycji konkursu nastąpiło 17 marca 2017r. Zwyciężyło Przedszkole Na Orlej Polanie z Ziębic, tam też odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej, Ambasadora Dobrej Woli UNICEF.

 

1 2 3

 

Nasza piękna krakowianka Jagna, spisała się również znakomicie, zdobywając 1229 głosów. 6 miejsce w Polsce, to wspaniały wynik!!!

 

4 5 6

 

Wielkie brawa za wykonanie lali należą się małym i dużym „Pszczółkom” oraz ich rodzicom, którzy dzielnie wspierali nas w walce o każdy konkursowy głos. A rywalizacja była ogromnie emocjonująca!

Gorące podziękowania za ogromne zaangażowanie i kibicowanie naszej lali, kierujemy do włodarzy naszego powiatu i miasta oraz do wszystkich mieszkańców Łobza, którzy nie pozostali obojętni na prośby „Hałabałków” i oddali swój głos na naszą Jagnę.

Za wspólną zabawę, pragniemy też podziękować zaprzyjaźnionym przedszkolom z Krośniewic, Gliwic i z Guča w Serbii. Wasza pomoc była nieoceniona!

 

 

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM BLISKIM I DALEKIM PRZYJACIOŁOM KRASNALA HAŁABAŁY, KTÓRZY WSPIERALI NAS PODCZAS REALIZACJI POSZCZEGÓLNYCH ETAPÓW PROJEKTU ORAZ W CZASIE TRWANIA KONKURSOWEGO GŁOSOWANIA!

 

Koordynator Przedszkolnego Klubu Szkół UNICEF Iwona Kowalska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod koniec maja dotarł do nas Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym 2016/2017 za udział w IV Edycji ogólnopolskiej kampanii "WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA" - radość i satysfakcja ogromna!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROJEKT UNICEF „PO PIERWSZE DZIECKO”

 

 

 

Wszelkie informacje o projekcie znajdziecie na stronie: http://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/popierwszedziecko/85

 

 

Projekt UNICEF "Po pierwsze dziecko" realizowany był w naszym przedszkolu przez grupę "Biedronki" na przełomie maja i czerwca. Pięciolatki zaprosiły również swoich rówieśników z grupy "Pszczółki", do wspólnego ogladania materiału filmowego o sytuacji dzieci uchodźców i dyskusji dotyczącej tematu oraz do wysłuchania wiersza "Drzewo Pokoju" i wykonania pracy plastycznej. Poniżej przedstawiamy raport ze szczegółowej realizacji projektu.

 

 

 

 

RAPORT Z REALIZACJI PROJEKTU

 

CZAS TRWANIA PROJEKTU W NASZEJ PLACÓWCE:

29.05.2017. do 02.06.2017.

 

UCZESTNICY PROJEKTU:

2 grupy dzieci pięcioletnich – „Biedronki” i „Pszczółki oraz 4 nauczycieli i  2 pomoce nauczyciela;

 

MIEJSCE REALIZACJI:

Przedszkole Miejskie im. Krasnala Hałabały w Łobzie.

 

CELE PROJEKTU:

Przekazanie dzieciom wiedzy na czym polega problem uchodźctwa w dzisiejszym świecie;

Uwrażliwienie dzieci na sytuację ich rówieśników żyjących na terenach objętych konfliktami zbrojnymi;

Kształtowanie postawy otwartości i tolerancji.

 

MATERIAŁY DO REALIZACJI PROJEKTU:

 

Materiały w formie elektronicznej, udostępnione przez UNICEF, znajdujące się na koncie Koordynatora na stronie www.unicef.pl;

Własne zasoby i źródła dydaktyczne nauczycieli.

 

 

ETAPY REALIZACJI PROJEKTU W PLACÓWCE:

 

Wstęp

Gazetka informacyjna dla rodziców dotycząca realizacji projektu – szatnia dziecięca.

Wykonanie gazetki tematycznej w sali dziecięcej „Po pierwsze dziecko” – bohaterowie bajek: Pak i Krasnal Hałabała wprowadzają dzieci w tematykę projektu.

 

Część główna

Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze „Nasze podróże” – rozmowy z dziećmi na temat wakacyjnych podróży. Wykorzystanie plansz edukacyjnych

„Moja najwspanialsza podróż” – praca plastyczna dowolnie wybraną techniką;

Zajęcia edukacyjne na temat sytuacji uchodźców we współczesnym świecie – wykorzystanie materiału filmowego „Sytuacja dzieci uchodźców”.

Omówienie problemu zaprezentowanego na filmie – realizacja metodą aktywizującą „Burza mózgów”.

Zabawa muzyczno-ruchowa przy piosence Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”.

Zajęcia plastyczno-techniczne „Dzieci Świata” – wykonanie postaci dzieci z różnych stron świata.

Zabawa TAK/NIE – propozycja zabawy ze scenariusza udostępnionego przez UNICEF;

Zabawa dydaktyczna „Dwie podróże” – uświadomienie dzieciom różnic między ich podróżami, a „podróżą” uchodźców.

Sytuacja edukacyjna „Co robimy? Co możemy zrobić?” – realizacja metodą aktywizującą „Dywanik pomysłów”.

Rozmowa kierowana przez nauczyciela na temat „Wojna zagraża bezpieczeństwu dzieci.” Wykorzystanie ilustracji dotyczących tematu, zgromadzonych przez nauczyciela.

 

Podsumowanie

Podsumowanie projektu - zajęcia dydaktyczno–wychowawcze „Drzewo Pokoju”:

 - refleksje dzieci na temat tego, czego się dowiedziały o życiu uchodźców;

-  wysłuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela pt. „Drzewo Pokoju”;

- rozmowa na temat treści wiersza;

- układanie „Drzew pokoju”; wykorzystanie postaci dzieci z różnych stron świata wykonanych podczas zajęć plastycznych;

- wspólna zabawa ruchowa przy piosence „Podajmy sobie ręce”.

         

RELACJA ZDJĘCIOWA

        

 

Dziękuję za wspólną realizację projektu dzieciom i nauczycielkom z grupy "Pszczółki" :)

Podziękowanie, w postaci dyplomu, otrzymaliśmy również od Stowarzyszenia UNICEF Polska.

 

 

 

SERDECZNIE DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, ZA KOLEJNY ROK WSPÓLNYCH DZIAŁAŃ W RAMACH PRZEDSZKOLNEGO KLUBU SZKÓŁ UNICEF I ZACHĘCAM DO WSPÓŁPRACY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018. RAZEM POMAGAJMY, BO WARTO!

 

 

Koordynator przedszkolnego Klubu Szkół UNICEF: I. Kowalska

 

 

 

 

 

 

 

 

ARCHIWUM

   2015/2016 

 

 

W marcu 2016 roku Przedszkole Miejskie im. Krasnala Hałabały w Łobzie przystąpiło do współpracy z UNICEF – małe i duże „Hałabałki” zostały przyjęte do Klubu Szkół UNICEF.

 

Drodzy Klubowicze!

Witamy wśród Członków Klubu Szkół UNICEF. Już ponad 700 placówek w Polsce dołączyło do nas i aktywnie działa promując idee pomocy humanitarnej oraz praw dziecka wśród swoich podopiecznych. Cieszymy się, że Państwo także zdecydowali się włączyć w prace Klubu. Mamy nadzieję, że okaże się to ciekawym i ważnym doświadczeniem dla całej społeczności szkolnej. /ze strony UNICEF/

https://www.unicef.pl/Wspolpraca-ze-szkolami/Klub-Szkol-UNICEF/Klubowicze

 

 

REGULAMIN KLUBU SZKÓŁ UNICEF

Placówki należące do Klubu Szkół UNICEF zobowiązane są przestrzegać Regulaminu Klubu Szkół UNICEF oraz przygotować „Kącik UNICEF” w swojej placówce. UNICEF natomiast, udostępnia materiały dydaktyczne oraz zamieszcza informacje dotyczące funkcjonowania Klubów na swojej stronie internetowej.

 

 

Regulamin KLUBU  SZKÓŁ UNICEF

/zaczerpnięto ze strony UNICEF/

 

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

Klub Szkół UNICEF powstał w ramach Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF zwanego w dalszej części UNICEF.

§ 2

Celem Klubu jest: • Edukowanie uczniów na temat sytuacji ich rówieśników z różnych części świata, • Budzenie świadomości społecznej i aktywnej postawy wobec zastanej rzeczywistości, • Zaangażowanie szkół we współpracę z UNICEF w ramach organizowanych projektów, • Propagowanie idei tolerancji międzykulturowej i międzynarodowej.

II. UCZESTNICY KLUBU SZKÓŁ UNICEF

§ 3

Do Klubu Szkół UNICEF mogą należeć szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły średnie (licealne i techniczne).

III. UCZESTNICTWO W KLUBIE SZKÓŁ UNICEF

§ 4

Warunkiem przystąpienia do Klubu Szkół UNICEF jest:

• Zarejestrowanie szkoły w serwisie internetowym www.unicef.pl na podstronie Klub Szkół UNICEF,

• Wyznaczenie jednego koordynatora (nauczyciela) w szkole, który zobowiąże się do utrzymywania stałego kontaktu z UNICEF,

• Stworzenie w szkole kącika UNICEF, w którym zamieszczane będą informacje udostępniane przez UNICEF w serwisie internetowym www.unicef.pl na podstronie Klub Szkół UNICEF,

• Wzięcie udziału w co najmniej jednej akcji skierowanej do szkół w danym roku   szkolnym. Informacje o planowanych akcjach będą przesyłane szkołom na początku każdego semestru.

IV. ZOBOWIĄZANIA UNICEF WOBEC CZŁONKÓW KLUBU SZKÓŁ UNICEF

§ 5

UNICEF zobowiązuje się:

• Raz w miesiącu, zamieszczać w serwisie internetowym www.unicef.pl na podstronie przeznaczonej dla Członków Klubu Szkół UNICEF, specjalnie przygotowane materiały,

• Raz na kwartał zamieszczać w serwisie internetowym www.unicef.pl na podstronie przeznaczonej dla Członków Klubu Szkół UNICEF, dodatkowe materiały w postaci prezentacji, filmów oraz tekstów wzbogacających wiedzę uczniów na temat sytuacji dzieci w Krajach Rozwijających,

• Udostępnić każdej zgłoszonej szkole możliwość posługiwania się logo Klubu Szkół UNICEF,

• Przesyłać drogą mailową do szkół informacje o różnych akcjach i inicjatywach organizowanych w danym roku szkolnym przez UNICEF,

• Informować szkoły o wszystkich krajowych i międzynarodowych konkursach UNICEF skierowanych do placówek dydaktycznych.

§ 6

Szkoły, które nie wywiążą się z zobowiązań zawartych w regulaminie zostaną skreślone z listy uczestników Klubu Szkół UNICEF.

§ 7

Każdej placówce przysługuje prawo dobrowolnego zrzeczenia się w przynależności do Klubu.

V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 8

Wszelkie pytania dotyczące możliwości przystąpienia do Klubu Szkół UNICEF należy kierować na adres Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF: Al. Wilanowska 317, 02665 Warszawa, Tel: 22 56 80 333, e-mail: klub@unicef.pl

§ 9

Informacje uzyskane od uczestników Klubu za pośrednictwem wypełnionego przez nich formularza zgłoszeniowego będą wykorzystane do celów informacyjnych na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 nr 101, poz. 926, z późn. zm.).

§ 10

Organizator zastrzegają sobie prawo do opublikowania imion, nazwisk, zdjęć i informacji o uczestnikach Klubu, jak również wywiadów z nimi i treści akcji przeprowadzanych na terenie szkoły na łamach prasy, na antenie radia, w Internecie, w telewizji oraz innych publikacjach.

Organizator: Polski Komitet Narodowy UNICEF

 

 

 

 

 

NASZ PIERWSZY PROJEKT UNICEF

Projekt edukacyjny UNICEF „Prawa dziecka a problemy współczesnego świata”

 

 

W maju „Hałabałki” rozpoczynają realizację ogólnopolskiego Projektu edukacyjnego UNICEF „Prawa dziecka a problemy współczesnego świata”, którego celem jest:

 • Edukacja dzieci i młodzieży na temat problemów współczesnego świata;
 • Przekazanie uczniom wiedzy czym są Zrównoważone Cele Rozwoju;
 • Kształtowanie wśród młodego pokolenia świadomości globalnych problemów dotyczących ubóstwa, zdrowia i zmian klimatycznych oraz pokazanie jak łączą się one z prawami dziecka;
 • Kształtowanie postawy zaangażowania społecznego.

https://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/prawadzieckaaproblemywspolczesnegoswiata/80

 

Głód, ubóstwo, klęski humanitarne i brak dostępu do edukacji – to tylko niektóre z najpoważniejszych problemów, z jakimi muszą radzić sobie mieszkańcy naszej planety. UNICEF alarmuje, że skutki tych zjawisk najdotkliwiej uderzają w najmłodszych. To właśnie dzieci cierpią najbardziej z powodu zmian klimatycznych, ograniczonego dostępu do wody, czy braku opieki medycznej. Istniejący do 2015 roku plan działań, znany pod nazwą Milenijnych Celów Rozwoju, pozwolił na osiągniecie poprawy w wielu obszarach, jednak okazało się to niewystarczające. Pojawiła się potrzeba stworzenia nowego, systemowego programu, który pozwoli skutecznie walczyć z chorobami, ograniczyć poziom ubóstwa, zlikwidować nierówności. Program ten to Zrównoważone Cele Rozwoju. Precyzyjne określenie celów do osiągnięcia w obszarze pomocy humanitarnej i rozwojowej, daje dużą nadzieję, że za 15 lat będziemy mogli świętować powodzenie tego przedsięwzięcia. Zanim się to jednak stanie, najpierw musimy w pełni uświadomić sobie co i jak chcemy zrobić. Dlatego zapraszamy Państwa do projektu edukacyjnego UNICEF, który pozwoli Państwu przekazać młodemu pokoleniu wiedzę na temat tych niezwykle istotnych zagadnień. /zaczerpnięto ze strony UNICEF/

Regulamin Projektu "Prawa Dziecka w Problemy Współczesnego Świata"

Regulamin Projektu Prawa Dziecka w Problemy Współczesnego Świata 
 

I. Postanowienia ogólne

§ 1

Projekt ”Prawa Dziecka a Problemy Współczesnego Świata” jest projektem edukacyjnym opracowanym i przygotowanym przez Stowarzyszenie Polski Komitet Narodowy UNICEF zwany w dalszej części UNICEF. 

II. Cele projektu

§ 2

Celem Projektu Edukacyjnego UNICEF „Prawa Dziecka a Problemy Współczesnego Świata ” jest: 

a) Edukacja dzieci i młodzieży na temat problemów współczesnego świata,

b) Przekazanie uczniom wiedzy czym są Zrównoważone Cele Rozwoju,

c) Kształtowanie wśród młodego pokolenia świadomości globalnych problemów dotyczących ubóstwa, zdrowia i zmian klimatycznych,

d) Kształtowanie postawy zaangażowania społecznego.

III. Uczestnicy projektu

§ 3

Projekt jest skierowany do placówek edukacyjnych, kształcących uczniów na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym.  

IV. Zasady uczestnictwa

§ 4

Warunkiem przystąpienia i zrealizowania projektu jest: 

a) Zapoznanie się z regulaminem projektu

b) Wyznaczenie nauczyciela w szkole, który zobowiąże się do koordynowania projektu,

c) Zarejestrowanie szkoły w projekcie na stronie www.unicef.pl  w zakładce „szkoły i uczelnie” poprzez wypełnienie formularza rejestracji (instrukcja „jak dokonać rejestracji on-line” jest zamieszczona w osobnym dokumencie na stronie),

d) Przeprowadzenie projektu w placówce: przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów na tematy zawarte w podręczniku „Prawa Dziecka a Cele Zrównoważonego Rozwoju”. W ramach akcji wymagane jest przeprowadzenie minimum 3 zajęć lekcyjnych (każde zajęcia mogą być poświęcone osobnemu zagadnieniu lub być ich połączeniem. Tematy lekcji prezentuje podręcznik. Podręcznik zawiera scenariusze do wykorzystania podczas zajęć. Nauczyciele mogą także korzystać z własnych zasobów i źródeł dydaktycznych.)

e) Po zakończeniu projektu wypełnienie formularza raportu końcowego przez Koordynatora na stronie www.unicef.pl (raport końcowy znajduje się na koncie koordynatora akcji. W raporcie należy opis przebieg akcji w placówce.) 

V. Zobowiązania UNICEF

§ 5
a)  Wszystkim placówkom, które zgłoszą się do projektu UNICEF zobowiązuje się udostępnić materiał dydaktyczny  w postaci podręcznika, który umożliwi zapoznanie się z tematyką projektu  i pomoże w jego realizacji w szkole. 

b)  Wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji: podręcznik oraz filmy będą dostępne online – do pobrania na stronie www.unicef.pl (po zalogowaniu się przez Koordynatora akcji na swoje konto. UWAGA: materiały filmowe zostaną zamieszczone na serwisie Youtube – Koordynatorzy otrzymają bezpośrednie linki do odtworzenia tych materiałów.),

c)  Po zakończonym projekcie UNICEF wyślę wszystkim szkołom, które zrealizują projekt i dopełnią wszystkich procedur „Certyfikat Szkoły Wspierającej Prawa Dziecka na Świecie” w roku szkolnym 2015/2016 oraz zaświadczenie dla Koordynatora akcji (dokumenty będą wysłane do wszystkich placówek we wrześniu 2016r.)
 
VI. Termin realizacji projektu

§ 6

a) Realizacja projektu jest przewidziana w semestrze letnim roku szkolnego 2015/2016. Szkoły zobowiązują się przeprowadzić akcję do końca czerwca 2016r.,

b) Szkoły rejestrują się jako uczestnicy projektu od 05.04.2016 do 22.04.2014r.,

c) Materiały dla Koordynatorów projektu zostaną udostępnione zaraz po zarejestrowaniu szkoły do akcji. Dostęp do materiałów będzie miał Koordynator poprzez swoje konto na stronie www.unicef.pl 

d) Po zrealizowaniu projektu szkoły zobowiązują się uzupełnić raport końcowy z przeprowadzonej akcji do 10 lipca 2016r.

VII. Postanowienia końcowe

§ 7

a) Wszelkie pytania dotyczące projektu należy kierować na adres Stowarzyszenie Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF: Al. Wilanowska 317, 02-665 Warszawa,  Tel: 22 56 80 333,  e-mail: szkoly@unicef.pl.

b) Informacje uzyskane od uczestników projektu za pośrednictwem wypełnionego przez nich formularza zgłoszeniowego będą wykorzystane do celów informacyjnych na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 nr 101, poz. 926, z późn. zm.).

c) Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do opublikowania imion, nazwisk, zdjęć i informacji o uczestnikach projektu, jak również wywiadów z nimi i treści akcji przeprowadzanych na terenie szkoły na łamach prasy, na antenie radia, w Internecie, w telewizji oraz innych publikacjach.

 

 

Materiały dydaktyczne pomocne podczas realizacji projektu:

http://www.unicef.pl/Wspolpraca-ze-szkolami/Materialy-dydaktyczne

http://www.unicef.pl/Co-robimy/Prawa-dziecka

http://www.unicef.pl/Co-robimy/Prawa-dziecka/Akty-prawne

http://www.unicef.pl/Co-robimy/Prawa-dziecka/Gdzie-szukac-pomocy

http://www.unicef.pl/Co-robimy/Prawa-dziecka/Dla-dzieci

 

 

 

KĄCIK UNICEF

Jednym z warunków uczestnictwa w Klubie Szkół UNICEF, zawartych w Regulaminie Klubu,  jest utworzenie w placówce Kącika UNICEF, w którym zamieszczane będą informacje udostępniane przez UNICEF w serwisie internetowym www.unicef.pl na podstronie Klub Szkół UNICEF oraz wiadomości dotyczące bieżącej działalności Klubu. Warunek ten spełniliśmy – w holu naszego przedszkola, w „starej” części budynku, znajduje się przedszkolny Kącik UNICEF.

 

Zapraszamy do systematycznego zapoznawania się z naszymi działaniami w ramach Klubu Szkół UNICEF.

 

 

 

 

AKCJA CHARYTATYWNA "POMAGAM, BO WARTO!"

 

 

Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Międzynarodowego Dnia Dziecka, „Hałabałki” pragną podarować prezent potrzebującym dzieciom – szczepionki ratujące ich życie.

 

 

W związku z tym, w naszym przedszkolu organizujemy akcję charytatywną „POMAGAM, BO WARTO!”. Informacje dotyczące akcji znaleźć można w każdej grupie dziecięcej, na gazetce informacyjnej Klubu UNICEF oraz w sekretariacie i holu głównym naszego przedszkola.

 

 

 

 

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka pomóż nam kupić

„PREZENT BEZ PUDŁA”

Misja: szczepienie

Z powodu odry co 4 minuty umiera 1 dziecko! To niedopuszczalne w XXI wieku.

Kupując Prezent bez Pudła:

Przenośna lodówka + 30 szczepionek przeciw odrze, wspólnie ochronimy wielu najmłodszych przed tą groźną chorobą.

 

 

Nim szczepionki dotrą do dzieci, przemierzają długą i często bardzo trudną drogę.

Na początku tej drogi jesteś Ty, darując choćby najmniejszy grosz,

a na końcu dzieci, które zostaną zaszczepione.

To łańcuch życia!

 

JUŻ DZIŚ - POMAGAJ, BO WARTO!

 

 

 

 

 

 

PODSUMOWANIE AKCJI „POMAGAM, BO WARTO!”

 

 

Akcję charytatywną zorganizowano w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Łobzie z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA DZIECKA, a udział w niej wzięły wszystkie grupy wiekowe, poczynając od maluszków, a kończąc na starszakach. Nasza akcja trwała od 16 maja do 16 czerwca 2016r. i miała na celu zakup szczepionek ratujących życie dzieci w formie darowizny, jaką są "Prezenty bez Pudła" proponowane przez UNICEF /Więcej informacji na ten temat Prezentów bez Pudła można znaleźć na stronie: https://www.unicef.pl/Prezenty-bez-pudla/O-Prezentach-bez-Pudla /

 

 

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ogromnej hojności małych i dużych "Hałabałków" udało nam się, oprócz zaplanowanego "Prezentu bez pudła" - "Misja: szczepienie", zakupić jeszcze dodatkowe zestawy prezentowe z okazji Dnia Dziecka, Dnia Matki i Dnia Ojca . 

ZAKUPIONO NASTĘPUJĄCE „PREZENTY BEZ PUDŁA”: 

 
     Misja: szczepienie

     Przenośna lodówka + 30 szczepionek przeciw odrze;

 

      Pakiety na Dzień Dziecka

"Zestaw na Dzień Dziecka" - 100 saszetek doustnych soli nawadniających ORS + 30 saszetek gotowej do spożycia pasty terapeutycznej Plumpy'Nut;

 

"Pakiet pełen miłości - 30 saszetek pasty terapeutycznej Plumpy'Nut + 60 szczepionek przeciw polio;

 

Pakiet na Dzień Matki

"Rośnij zdrowo! Pakiet odżywczy" – Gotowa do spożycia Pasta terapeutyczna Plumpy'Nut, 30 szt. + mikroelementy w proszku, 150 szt.;

 

Solidny prezent na Dzień Ojca

Zestaw szczepionek na Dzień Ojca - 30 szczepionek przeciw polio + 30 szczepionek przeciw odrze;

 

Brezent - schronienie dla dzieci, które straciły wszystko - wodoodporne płótno, 4x5m;

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w naszą akcję charytatywną "POMAGAM, BO WARTO!

 

 

KOCHANE MAŁE I DUŻE "HAŁABAŁKI" - WSPANIALI DARCZYŃCY, Wam zadedykowaliśmy otrzymane z UNICEF Certyfikaty potwierdzające zakup "Prezentów bez Pudła", a które można znaleźć na tablicy informacyjnej naszego Klubu Szkół UNICEF, w holu starej części przedszkola.

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie Projektu „Prawa dziecka, a problemy współczesnego świata”

 

 

Klub  Szkół UNICEF działający w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Łobzie zakończył trwający w semestrze letnim 2015/2016., projekt edukacyjny UNICEF „Prawa dziecka, a problemy współczesnego świata”, którego celem było:

 • Edukacja dzieci na temat problemów współczesnego świata;
 • Przekazanie dzieciom wiedzy czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju;
 • Kształtowanie wśród młodego pokolenia świadomości globalnych problemów dotyczących ubóstwa, zdrowia i zmian klimatycznych oraz pokazanie jak łączą się one z prawami dziecka;
 • Kształtowanie postawy zaangażowania społecznego.

 

 

Jest to pierwszy projekt UNICEF realizowany w naszym przedszkolu, do którego włączyliśmy chętne grupy wiekowe: 4, 5 i 6 latków.

W ramach realizacji projektu w przedszkolu odbyły się zajęcia edukacyjne przybliżające dzieciom problemy współczesnego świata dotyczące ubóstwa, zdrowia, zmian klimatycznych oraz ukazujące w jaki sposób, łączą się one z prawami dziecka.

 

 

Nasze działania rozpoczęliśmy od zapoznania dzieci z tematem najbardziej przystępnym przedszkolakom – Prawami i obowiązkami dziecka. A pierwszym prawem, które omawialiśmy było Prawo do zabawy i wiążące się z nim obowiązki: zgodna zabawa, dzielenie się zabawkami, sprzątanie po zakończonej zabawie. Następnie poznaliśmy wybrane przez poszczególne grupy prawa i obowiązki, dostosowując je do wieku dzieci.

 

 

Teraz już mogliśmy przejść do realizacji celów głównych i szczegółowych zawartych w Projekcie „Prawa dziecka, a problemy współczesnego świata”, korzystając z materiałów udostępnionych przez UNICEF: podręcznika i materiałów filmowych oraz przygotowanych przez nauczycieli pomocy dydaktycznych dotyczących tematu. Mając na uwadze wiek dzieci, skupiliśmy się głównie na trzech obszarach: zdrowiu, ubóstwie i zmianach klimatycznych w nawiązaniu do praw dziecka. Staraliśmy się też w przystępny sposób wytłumaczyć naszym podopiecznym, jak te obszary są ze sobą powiązane i jak te zależności wpływają na życie dzieci.

 

 

Po zamknięciu Projektu „Prawa dziecka, a problemy współczesnego świata”, do Stowarzyszenia Polski Komitet Narodowy Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci – UNICEF, złożyliśmy Raport z jego realizacji.

https://www.unicef.pl/Wspolpraca-ze-szkolami/Szkoly-wspolpracujace/(szkola)/4597

 

 

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w pierwszym projekcie UNICEF realizowanym w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że razem udało nam się przybliżyć przedszkolakom tematykę Praw Dziecka oraz uwrażliwić je na problemy ich rówieśników na całym świecie.

 

 

 

 

 

 

 

SERDECZNIE DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY ZAANGAŻOWALI SIĘ W TEGOROCZNE, KRÓTKOTRWAŁE JESZCZE, ALE JAKŻE OWOCNE, DZIAŁANIA NASZEGO PRZEDSZKOLNEGO KLUBU SZKÓŁ UNICEF I JUŻ DZIŚ  ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY W ROKU SZKOLNYM 2016/2017.

PODZIĘKOWANIA OTRZYMALIŚMY RÓWNIEŻ OD STOWARZYSZENIA UNICEF POLSKA.

 

Koordynator przedszkolnego Klubu Szkół UNICEF: I. Kowalska

 

 

 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2020-11-19