Kontakt
Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Krasnala Hałabały

SPRAWOZDANIE

ponad 11 lat temu
 " AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA -

PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU ".

 


 


Sprawozdanie

Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Krasnala Hałabały

ul. Mickiewicza 11

73-150 Łobez


Koordynator akcji w placówce: mgr Iwona Gaweł„Akademia Zdrowego Przedszkolaka – Przedszkolak Bezpieczny w Środowisku”


Przedszkole Miejskie Nr 1 w Łobzie od maja do czerwca 2013 roku po raz drugi uczestniczyło w programie Akademia Zdrowego Przedszkolaka. Kolejna edycja nosiła tytuł „Przedszkolak Bezpieczny w Środowisku”. Akcja koncentrowała się na bezpieczeństwie dzieci oraz kształtowaniu właściwej postawy dzieci wobec rówieśników i dorosłych.

    W programie „Przedszkolak Bezpieczny w Środowisku” wzięły udział wszystkie grupy wiekowe z przedszkola: „Wiewiórki:-4 latki, „Zajączki”-4 latki, „Jeżyki”-4 latki, „Słoneczka”-5 latki, „Muchomorki”grupa integracyjna- 4 latki, „Biedronki”grupa integracyjna – 5 latki, „Motylki”- 6 latki, „Pszczółki”- 5 latki, „Myszki”-5 latki, „Misie”-6 latki, „Kotki”-6 latki, „Wróbelki”-6 latki, „Żabki”-6 latki, „Kaczuszki”-6 latki, „Gwiazdeczki”- 3 i 4 latki. W każdej grupie wiekowej nauczycielki przeprowadziły zajęcia zgodnie z proponowanymi konspektami wykorzystując pomoce dydaktyczne przesłane przez Organizatora akcji, korzystały również z własnych pomysłów.

Przed rozpoczęciem akcji przedstawiono rodzicom wiadomości o przystąpieniu do Akademii Zdrowego Przedszkolaka na tablicach informacyjnych dla rodziców, a także zamieszczono prezentację multimedialną przekazaną przez Organizatora na stronie internetowej przedszkola.

Zadania związane z akcją „Przedszkolak Bezpieczny w Środowisku” realizowano w formie zajęć warsztatowych, w okresie od 7 maja do 28 czerwca 2013 roku , zgodnie z harmonogramem przesłanym przez Organizatora.

W czasie trwania programu dzieci dowiadywały się , jakie niebezpieczne przedmioty mogą znajdować się w ich własnym mieszkaniu, do których miejsc nie powinny się zbliżać i czego nie mogą robić pod nieobecność rodziców, o zasadach prawidłowego zachowania się podczas aktywności poza domem oraz w kontaktach ze zwierzętami, poznawały zasady ruchu drogowego, możliwości własnego ciała ,uczyły się czym jest przestrzeń osobista. Do prowadzonej akcji zaangażowano również rodziców, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych oraz wspomagali nas swoim bogatym doświadczeniem zawodowym w tym zakresie. 

W Przedszkolu Miejskim Nr 1 w Łobzie zrealizowano wszystkie cztery bloki tematyczne zaproponowane przez Organizatora: „Poznajemy zasady bezpieczeństwa w domu”, „ Bezpieczeństwo poza domem oraz w trakcie aktywności fizycznych”, „Jak zachować bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, „Bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi-ustalanie granic”.

Podczas realizacji pierwszego bloku tematycznego dzieci dowiedziały się, że bezpieczeństwo jest bardzo ważne i w związku z tym powinny znać zasady postępowania w różnych miejscach i sytuacjach życiowych, aby uniknąć ewentualnych zagrożeń. Dzieci poznawały niebezpieczne urządzenia znajdujące się w ich domach oraz poznawały zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia, poznawały numery telefonów do służb specjalnych oraz dowiedziały się jakich informacji należy udzielić przez telefon dzwoniąc pod właściwy numer telefonu służb specjalnych w sytuacji zagrożenia.

Drugi blok tematyczny dostarczył dzieciom informacji na temat zachowania się w stosunku do obcych, że nie wolno oddalać się z nieznajomymi i przyjmować od nich prezentów, słodyczy. Dzieci dowiedziały się również jak sobie radzić w sytuacji zaatakowania przez nieznajomego psa oraz jakie sytuacje mogą prowokować psa do ataku, poznawały zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń na placach zabaw i bezpiecznej zabawy.

 

Kolejny trzeci blok tematyczny dotyczył bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci poznawały działanie sygnalizacji świetlnej, znaczenia poszczególnych jej kolorów, miejsca bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz znaczenie podstawowych znaków drogowych.

 

 

 

 

Czwarty blok tematyczny dotyczył bezpieczeństwa w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi. Dzieci po raz kolejny poznawały swoje ciało, jego funkcjonowanie w przestrzeni oraz dowiedziały się ,ze posiadają swoją osobistą przestrzeń, której nie pozwalamy przekroczyć innym bez naszej zgody.

 

 

Dzieci starsze podczas przeprowadzonych zajęć wielokrotnie odwoływały się do swojej wiedzy na temat różnych zagrożeń oraz sposobów reagowania na sytuacje niebezpieczne. Młodsze dzieci dopiero poznawały zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia .Wszystkie przeprowadzone zajęcia opierały się na bardzo dobrej zabawie. Zajęcia warsztatowe okazały się bardzo interesujące i twórcze dla dzieci, a duża ilość zabaw ruchowych podnosiła tę atrakcyjność. Dzieci szczególnie polubiły spotkania z policjantami, strażakami i ratownikami medycznymi. Spotkania te zawsze są organizowane w formie warsztatów dla dzieci, uatrakcyjnione skromnymi prezentami i dyplomami zdobywanych sprawności: np. młodego ratownika medycznego.

Przeprowadzone zajęcia dostarczyły dzieciom wiele nowych, ciekawych doświadczeń. Nauczycielki prowadząc zajęcia dotyczące akcji „Przedszkolak Bezpieczny w Środowisku” wykorzystywały swoje własne pomysły, co jeszcze bardziej podnosiło atrakcyjność zajęć. Materiały nadesłane przez Organizatora były bardzo pomocne i atrakcyjne dla wszystkich grup wiekowych w przedszkolu. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszyły się kolorowanki: samochodów służb specjalnych oraz znaków drogowych.

Zebrane materiały z przebiegu akcji umieszczono na stronie internetowej Organizatora: http://www.zdrowyprzedszkolak.pl na profilu przedszkola w sierpniu 2013roku w formie sprawozdania i dokumentacji fotograficznej.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji :

 https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxwcnplZHN6a29sZXB1YmxpY3puZW5yMXNrb2N6b3d8Z3g6NWFhOTYxNWVjMmNkMDlmYg