Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Krasnala Hałabały
Strona głowna  /  Gr. Jeżyki
Gr. Jeżyki
 
  
 

 

 
 
" JEŻYKI "
 
 
Oddział 5-latków
 
  
DZIEĆMI OPIEKUJĄ SIĘ:
 
Bogusława Kościukiewicz - nauczyciel dyplomowany 
Karolina Piotrowska - nauczyciel stażysta
Dorota Biała - pomoc nauczyciela
 
   
 
 

 

 

WRZESIEŃ

 

Witamy po wakacjach!

 

Zapraszamy do wspólnej wędrówki przez rok przedszkolny 2017/18

 

Skończyły się wakacje. Trochę szkoda, ale miło było 1 września spotkać się z kolegami i koleżankami w nowej sali. I tu niespodzianka – nowa pani, pani Karolinka. Szybko się poznaliśmy i zaprzyjaźniliśmy.

Na szczęście słońce nadal świeciło i dzięki temu mogliśmy dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu.

 

 

5 lat to już bardzo poważny wiek. Bawimy się, ale również pracujemy i uczymy się wielu nowych i ciekawych rzeczy.

 

 

Była już pierwsza religia z panią Grażynką. Bardzo nam się podobało.

 

 

Już na początku września wspólnie ustaliliśmy zasady, które pozwolą nam miło i bezpiecznie spędzać czas w przedszkolu. Często przypominamy je sobie i bardzo się staramy ich przestrzegać.

 

 

W przestrzeganiu niektórych zasad, szczególnie tych związanych z utrzymaniem porządku w sali i łazience pomagają nam dyżurni. Dyżurni również pomagają pani Dorotce w nakrywaniu do posiłków i sprzątaniu po nich.

 

 

 Bardzo ważną sprawą jest nasze bezpieczeństwo nie tylko w przedszkolu, ale również w drodze do przedszkola. Wbrew pozorom prawidłowe i bezpieczne przejście przez ulicę wcale nie jest prostą sprawą. Uczyliśmy się tego w towarzystwie gości: policjantów. Najpierw Jaś wspólnie z panią Arletą Szwacińską pokazał nam jak to się robi, a potem wybraliśmy się na prawdziwe przejście dla pieszych.

 

 

Mogliśmy również zobaczyć samochód policyjny od środka, usiąść za jego kierownicą i poczuć się jak prawdziwi policjanci.

 

 

Już po raz trzeci 20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Najpierw spotkaliśmy się ze wszystkimi hałabałkami, dyrekcją przedszkola, przedstawicielami Rady Rodziców oraz władz naszego miasta na podwórku przedszkolnym. Było uroczyste odśpiewanie Hymnu Przedszkola oraz Hymnu Przedszkolaka oraz otwarcie nowej altany i sadzenie drzewek owocowych. Potem kolorowym korowodem z piosenką na ustach przeszliśmy ulicami Łobza. A po powrocie do przedszkola czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka, tym razem słodka – wata cukrowa. Mniam, mniam.

 

 

„Jeżyki” kochają naszą piękną Ziemię i dbają o to, aby była czysta. Dlatego właśnie wzięliśmy udział w „Sprzątaniu świata”. Bardzo sumiennie posprzątaliśmy chodnik, parking i trawniki przylegające do naszego podwórka od strony ul. Ogrodowej.

 

 

W tym roku jesień powitaliśmy trochę inaczej niż zwykle. Wykonaliśmy na jej cześć piękny obraz na folii. Wszystkie „Jeżyki” malowały bardzo oddanie, do tego stopnia, że kolory jesieni pojawiły się również na naszych kurtkach, a nawet czapkach i spodniach. Wszystkie jesienne prace mogli również podziwiać rodzice.

 

 

Pierwszy spacer do parku. Nazbieraliśmy trochę kasztanów i żołędzi. Teraz ozdabiają nasz kącik przyrody i służą do zabawy.

 

 

W czasie wakacji Oliwia skończyła pięć lat. Życzenia urodzinowe składaliśmy jej na początku września.

 

 

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich wakacyjnych jubilatów.

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Jeżyki we wrześniu”.

 

 

PAŹDZIERNIK

 

W pierwszych dniach października w naszych zajęciach i zabawach gościły owoce i warzywa. Poznawaliśmy je na różne sposoby: za pomocą wzroku, smaku, węchu, dotyku. Wybraliśmy się również w okolice sadu i ogródków działkowych, aby zobaczyć niektóre w ich naturalnym środowisku. Najbardziej okazałe były dynie.

 

 

Na zakończenie tego „smakowitego” tematu spotkaliśmy się z babcią Antosia z „Zajączków”. Nasz gość opowiedział nam o tym jak poczuć smak i zapach owoców i warzyw w zimie. Babcia Grażynka pokazała nam niektóre ze swoich smakowitych przetworów w szczelnie zamkniętych słoiczkach i opowiedziała o tym, jak to się robi.

 

 

Jesień kojarzy się nam ze spadającymi z drzew kasztanami, żołędziami, czerwoną jarzębiną, a przede wszystkim z kolorowymi liśćmi. Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się więc na wycieczkę do parku, aby dostrzec jesienne uroki przyrody.

 

 

Zebrane liście, kasztany i żołędzie wzbogaciły kącik przyrody w naszej sali. Wykorzystywaliśmy je do naszych zabaw i zajęć.

 

 

W październiku odbył się „Jesienny koncert dla byłych pracowników przedszkola”. „Jeżyki” wzięły w nim udział. Dziewczynki przebrane za Baby Jagi zatańczyły taniec na miotłach, natomiast chłopcy zaśpiewali tę piosenkę.

 

 

Od początku października przygotowywaliśmy teatrzyk na podstawie utworu Hanny Łochockiej pt. „Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę”. W końcu nadszedł długo oczekiwany przez nas dzień. 27 października odbyła się premiera przedstawienia przed nie byle jaką publicznością. Naszymi gośćmi byli rodzice, pani dyrektor Grażyna Tokarska, Komendant Powiatowy Policji w Łobzie kom. Zbigniew Dankowski, pani aspirant Arleta Szwacińska oraz nasze panie: Marcelinka i Ola. Wszystkim bardzo podobał się nasz występ. W nagrodę od komendanta policji dostaliśmy maskotkę Gryfusia, który zajmuje honorowe miejsce w naszej sali.

 

 

W poniedziałek nasz teatrzyk obejrzeli młodsi koledzy z „Misiów”, „Wiewiórek” i „Stokrotek” oraz pani dyrektor Mariola Kotowicz.

 

W październiku swoje piąte urodziny obchodzili:

Jula,

Michał,

Marek.

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Październik u Jeżyków”.

 

 

 

LISTOPAD

 

W listopadzie u „Jeżyków” bardzo wiele się działo. Korzystając z ostatnich promieni listopadowego słońca na podwórku przedszkolnym posadziliśmy cebulki kwiatowe. Cierpliwie poczekamy do wiosny, by cieszyć nasze oczy pięknymi kwiatami, które z nich wyrosną. Chcemy, aby krasnal Hałabała, dzielnie stojący przed wejściem do przedszkola, mógł je również podziwiać.

 

 

Realizując temat „Mały człowiek czy też duży, dobrze, gdy pomocą służy” mieliśmy możliwość przyniesienia do przedszkola naszych zwierzątek i opiekować się nimi przez cały dzień. Dzieci opowiadały o nich, o tym, jak się nimi opiekują i co robią, aby były szczęśliwe. Jaś pochwalił się swoją myszką Marianem, Oliwia – królikiem Lolą, Dawidek – chomikiem Harrym, Jula – żółwiem Gwiazdką, Gabryś – chomikiem Alwinem, Ania – rybką Julą, Kaja – kanarkiem Głodomorem. Niektóre dzieci opowiadały o swoich zwierzątkach wykorzystując ich zdjęcia: Anastazja przedstawiła nam swojego pieska Sonię, Piotruś – królika Puszka, Amelka – rybkę Czarną.

 

 

Wszystkie zwierzątka bardzo dobrze czuły się pod naszą opieką.

 

W listopadzie uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek. Panie dyrektorki opowiedziały nam bajkę „O kotku i koguciku”. Na scenie, a potem w naszej sali pojawiły się „Trzy świnki”. Zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Jedna ze świnek poczęstowała nas lizakami. Podczas popołudniowego odpoczynku odwiedziła nas pani Danusia Żuk – emerytowana nauczycielka naszego przedszkola. Opowiedziała nam przepiękną bajkę pt. „Kozucha Kłamczucha”. Mimo, że nasza pani już kiedyś nam ją czytała, to opowieść w wykonaniu pani Danusi oczarowała nas. Moglibyśmy jej słuchać bez końca. Bardzo dziękujemy!!!

 

 

10 listopada obchodziliśmy Dzień Jeża. W naszej grupie był to szczególny dzień. Stworzyliśmy w naszej sali bardzo imponujący jeżykowy kącik. Były tam  maskotki, figurki, płyty, książeczki, ilustracje, czapeczki, ciasteczka, jeżyki wykonane w domu przez nas, a czasem z pomocą rodziców, jeżyki z siana, patyczków. Podczas zajęć i zabaw wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat jeży. Wiemy, że bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na grzbiecie. Kulminacyjnym punktem Dnia Jeża było przygotowanie ciasta, oczywiście w kształcie jeża. Było przepyszne, tym bardziej, że prawie sami je zrobiliśmy. Na zakończenie dnia wykonaliśmy jeszcze jeże z masy solnej, natomiast kolce zrobiliśmy z makaronu. Byliśmy dumni z naszej pracy.

 

 

Realizując temat „Jesienne szaruga” bawiliśmy się wodą oraz przeprowadziliśmy szereg doświadczeń. Wiemy już na czym polega parowanie i skraplanie, oraz jak woda krąży w przyrodzie. Sprawdzaliśmy rozpuszczalność niektórych substancji w wodzie. Dowiedzieliśmy się, że woda przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje oraz że  wysokość jej poziomu jest uzależniona od wielkości i objętości naczyń. Ponadto obserwowaliśmy znikającą monetę, która leżała pod słoikiem, do którego nalewaliśmy wodę. Ze szklanki z wodą przykrytej kartką i odwróconej do góry dnem woda nie wylewała się – to też było bardzo ciekawe. Bardzo ładnie wyglądały w szklance kolorowe warstwy wody, które się nie zmieszały dzięki temu, że w każdej kolorowej wodzie rozpuściliśmy różną ilość cukru nadając tym samym kolejnym mieszaninom różną gęstość. Ostatnim doświadczeniem było obserwowanie rozwijających się papierowych kwiatów na powierzchni wody w dużej misce. Okazuje się, że wykorzystując wodę można się wspaniale bawić.

 

 

W dniach 20 – 24 listopada odbyły się w naszym przedszkolu Dni Preorientacji Zawodowej dla Maluchów pod hasłem „Mój tata/moja mama jest fachowcem”. „Jeżyki” bliżej poznały pracę trenera psów oraz DJ-a.

Podczas spotkania z panem Arturem Mazurkiem i jego psem Megy dowiedzieliśmy się jak dbać o psa i co robić, aby ten był szczęśliwy. Wiemy już jak należy zachowywać się w kontakcie z nieznajomym psem:

Nie drażnić psa

Nie bić i nie rzucać kamieniami

Nie głaskać i nie dotykać bez pozwolenia

Nie przeszkadzać podczas jedzenia

Nie patrzeć psu w oczy

Nie uciekać

Mijać się z psem i jego właścicielem w odpowiedni sposób, zawsze od strony właściciela.

Jak należy zachowywać się w przypadku spotkania z atakującym psem?

Nie uciekaj

Nie patrz psu w oczy

Nie okazuj strachu, mimo, że to trudne

Nie odwracaj się tyłem do psa

Przyjmij odpowiednią pozycję:

Jeśli stoisz – pozycja osłaniająca ważne części ciała

Jeśli pies cię przewróci – pozycja „żółwia”

Odbyły się również ćwiczenia praktyczne z psem.

prowadzenie psa na smyczy

wydawanie komend – obserwacja reakcji psa

ćwiczenie pozycji „żółwia”

Czym zajmuje się treser psów? – tatuś Jasia uświadomił dzieciom, że, aby pies nas słuchał i nie zrobił nikomu krzywdy musimy go wielu rzeczy nauczyć. Jesteśmy odpowiedzialni za naszego pupila. Jeśli chcemy nauczyć nasze pieski „grzeczności”, a sami nie dajemy rady, możemy zwrócić się o pomoc do kogoś kto potrafi to robić, do tresera. Aby szkolenie psa przyniosło oczekiwane rezultaty powinniśmy współpracować z treserem i stosować się do jego zaleceń.

 

 

Kto to jest DJ i czym się zajmuje? Tego właśnie dowiedzieliśmy się podczas wycieczki do tatusia Lucjana.

Pan Maciek opowiedział dzieciom o swojej pracy. Dowiadzieliśmy się, że dyskdżokej to osoba, która zajmuje się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. Tatuś Lucjana pracuje w klubach rozrywkowych w wielu miastach Polski. Ma kontakt z ludźmi muzyki w różnych krajach Europy i świata. Występuje jako DJ Maciek Sienkiewicz.

Jaki sprzęt wykorzystuje w swojej pracy DJ?

Pan Maciek opowiedział o urządzeniach w swoim mini studio. Pokazał dzieciom adapter, mikser oraz płyty winylowe.

Tatuś Lucjana zademonstrował próbkę swojej pracy. Dzieci mogły spróbować, jak działa sprzęt dyskdżokeja wykorzystując do tego celu dwa adaptery i mikser. Dowiedzieliśmy się, że pan Maciek współpracuje z wieloma muzykami. Sam również tworzy muzykę i nagrywa płyty.

Na koniec odbyła się minidyskoteka.

 

 

Przygotowując się do spotkania Z DJ-em wspólnie z rodzicami dzieci wykonały instrumenty, które wykorzystujemy teraz do wspólnego muzykowania. Kochani rodzice gratulujemy pomysłowości!!!

 

 

27 listopada wybraliśmy się do Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym na warsztaty „Pieczemy pierniki”. Poznaliśmy przyprawy, które powinny znaleźć się w cieście piernikowym. Przestrzegając zasad higieny i bezpieczeństwa samodzielnie wałkowaliśmy ciasto, wykrawaliśmy pierniki, przygotowywaliśmy lukier oraz ozdabialiśmy nasze dzieła. Pychotka!!!

 

 

Kolorowy Tydzień w tym roku odbył się pod hasłem „Odżywiaj się zdrowo by żyć kolorowa, więc proszę cię doceń warzywa i owoce”.

W zielonym dniu przygotowaliśmy „Zielone kanapki”. Do tego celu wykorzystaliśmy przyniesione przez nas zielone warzywa.

W żółtym dniu zajadaliśmy się „żółtą sałatką” wykonaną z żółtych owoców.

W pomarańczowym dniu na naszym stole pojawił się pomarańczowy sok wykonany z pomarańczy i marchewek.

Uwieńczeniem „Kolorowego tygodnia” był „Kolorowy pokaz mody”. Naszą grupą reprezentowały następujące dzieci:

Oliwia przebrana za pieczarkę, Ania przebrana za sałatę, Kaja przebrana za truskawkę oraz Kubuś przebrany za brokuł. Gratulujemy rodzicom kreatywności!!!

 

 

Dzięki uprzejmości mamusi Ksawerego, która jest nauczycielką w SP2 i prowadzi również lekcje informatyki wybraliśmy się na taką lekcję. Duże wrażenia zrobiła na nas sala komputerowa. Każdy z nas siedział przed własnym komputerem, jednak, niestety, z braku czasu pracowaliśmy przy komputerze na biurku nauczyciela. Każdy mógł spróbować swoich sił przy rozwiązywaniu zadań. Daliśmy radę. Dziękujemy pani Agnieszce!!!

 

 

W listopadzie swoje piąte urodziny obchodził Jaś.

 

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Listopad u Jeżyków”.

 

 

GRUDZIEŃ

Już na początku grudnia odwiedził nas niecodzienny gość – MIKOŁAJ. Takich spotkań się nie zapomina. Rozmowa, piosenka, prezenty a potem wspólne zdjęcie.

 

 

Kiedy Mikołaj pożegnał się z nami i poszedł do innych dzieci ciekawość nasza wygrała. Musieliśmy zobaczyć co jest w tych torbach. Okazało się, że to bardzo ciekawe książki i wcale nie takie same. Dzięki temu nasza pani będzie mogła nam przeczytać mnóstwo niesamowicie ciekawych historii np. „Dlaczego jeż ma kolce?” czy „Skąd się wzięły dziury w serze?”.

 

 

12 grudnia odbył się w naszym przedszkolu Kiermasz Bożonarodzeniowy. Małe i duże „Jeżyki”, również włączyły się w jego organizację poprzez pieczenie ciast i wykonanie ozdób świątecznych.

Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za wielkie zaangażowanie!!!

 

Kilka dni później zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej Nr 1 na Jasełka Bożonarodzeniowe.

To były cudowne chwile. DZIĘKUJEMY!!!

 

 

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia wybraliśmy się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Łobzie, aby w imieniu małych i dużych „Hałabałków” przekazać pracownikom kartkę z życzeniami świątecznymi i życzyć WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

 

W tym roku mieliśmy zaszczyt być gospodarzami „Świątecznych spotkań przy choince”. Przygotowaliśmy Jasełka Bożonarodzeniowe, które najpierw obejrzeli nasi rodzice i inni członkowie rodzin, a już następnego dnia cała społeczność przedszkolna. W przygotowanie przedstawienia włożyliśmy dużo pracy, ale było warto. Rodzice byli zachwyceni. Przedszkolakom i pracownikom przedszkola również bardzo się podobało. Świadczą o tym słowa uznania, które usłyszeliśmy po uroczystości.

 

 

Podczas uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursu „Anioły, aniołki, aniołeczki…”. Naszą grupę reprezentowały przecudne anioły wykonane przez: Marysię, Gabrysia i Ksawerego. Podobnie jak wszyscy inni uczestnicy zajęliśmy PIERWSZE MIEJSCE!

 BRAWO! BRAWO! BRAWO!

 

Po tych wszystkich przeżyciach podczas „Świątecznych spotkań przy choince” był bardzo uroczysty obiad wigilijny w naszej sali. W świątecznym nastroju łamaliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Naszym specjalnym gościem była pani Marcelinka. Dziękujemy, że znalazła chwilkę, aby obejrzeć nasze Jasełka oraz wspólnie z nami usiąść przy wigilijnym stole.

 

 

W grudniu swoje piąte urodziny obchodzili:

Kubuś

 

Anastazja

 

Kaja

 

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Świąteczny grudzień u Jeżyków”.

 

Niech w Nowym 2018 Roku świat będzie dla Was pełen ciepła, radości i przyjaciół, a w Waszym domu niech nigdy nie zabraknie miłości i zrozumienia.

 

 

 

STYCZEŃ

 

WITAMY W NOWYM 2018 ROKU!!!

 

Przywitaliśmy Nowy Rok i oto jesteśmy już w przedszkolu. Styczeń to zima, ze śniegiem czy bez niego, z mrozem czy bez, często, szczególnie rano marzły nam nosy. Ale nie tylko nam jest zimno. Naszym małym przyjaciołom za oknem również. Postanowiliśmy się nimi zaopiekować. Tatuś Julci zrobił przepiękny karmnik, za który bardzo DZIĘKUJEMY!!!

Niezastąpiony pan Mirek umocował go na drzewie tak, abyśmy mogli obserwować przylatujące do niego ptaszki. Zgromadziliśmy pokarm i zaczęliśmy naszą misję – DOKARMIANIE PTAKÓW!

Wychodząc na spacer zabieramy ze sobą miseczkę z ziarnem i dosypujemy do wszystkich karmników na naszym podwórku. Miło jest popatrzeć na ptaszki odwiedzające nasz i nie tylko karmnik.

 

 

Któregoś styczniowego dnia pani Agnieszka Dąbro ( mama Ksawerego) przyniosła książkę. Kiedy nam ją pokazała, była to właściwie zwyczajna książka z kolorowymi obrazkami.

 

 

Ale potem były czarodziejskie słowa „czary mary” i jakieś magiczne ruchy. Znowu patrzeliśmy na tę samą książkę, ale były w niej nie kolorowe, a czarno – białe obrazki.

 

 

Potem znowu „czary – mary” i patrzymy, a w tej samej książce nie ma już żadnych obrazków tylko czyste kartki.

 

 

Nie wiemy jak to mamusia Ksawerego zrobiła. Chyba naprawdę potrafi czarować.

 

Podczas ferii zimowych odbył się w naszym przedszkolu finał I edycji Dni Preorientacji Zawodowej dla Maluchów – Mój tata, moja mama jest fachowcem pod patronatem Kuratorium Oświaty w Szczecinie. W progach naszego przedszkola pojawiło się wiele gości. Z tej właśnie okazji został przygotowany spektakl oparty na tematyce konkursu. Miło mi oznajmić, iż autorką scenariusza jest mama Lucjana  - pani Joanna Sienkiewicz. W przedstawieniu wystąpił pan Artur Mazurek z Jasiem i psem Megi oraz pan Maciej Sienkiewicz z Luckiem. Podczas ogłaszania wyników konkursu okazało się, że Przedszkole Miejskie nr 1 im. Krasnala Hałabały w Łobzie otrzymało jedno z pięciu równorzędnych wyróżnień. Z rąk dyrekcji pani Marioli Kotowicz i Grażyny Tokarskiej „Jeżyki” otrzymały nagrody w postaci gier i układanek za scenariusze ze spotkań z trenerem psów i DJ-em.

 

30 stycznia „Jeżyki” bawiły się balu karnawałowym. Było bardzo wesoło i kolorowo. Rodzice stanęli na wysokości zadania. Na balu pojawiły się przeróżne postacie: policjanci, strażacy, kowboje, indianin, pirat, żołnierz, piłkarz. Nie mogło zabraknąć batmanów, spidermanów i oczywiście wszelkiego rodzaju księżniczek. Był również Czerwony Kapturek z koszyczkiem pełnym cukierków. Zabawa była wspaniała!!!

 

 

Podczas zabaw i zajęć poznawaliśmy różne rodzaje sklepów oraz uczyliśmy się jak robić zakupy. Uwieńczeniem realizacji tego tematu była wycieczka do sklepu, w którym pracuje mama Marysi. Można tam kupić wiele różnych rzeczy. O wszystkim opowiedziała nam i pokazała mamusia naszej koleżanki. BARDZO DZIĘKUJEMY!!!

 

 

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii „Styczeń u Jeżyków”.

 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2018-02-12