Kontakt
Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Krasnala Hałabały

Dwujęzyczne Dzieci

Przystąpiliśmy do Programu Powszechnej Dwujęzyczności

"Dwujęzyczne Dzieci"

pod kierunkiem Pani Agnieszki Mielczarek.

Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci”

ma na celu wprowadzanie dziecka w świat języka angielskiego

równolegle do języka polskiego tak,

aby angielski nigdy nie stał się dla niego językiem obcym.

 

Misja

Dwujęzyczność to cel, który rozumiemy jako inwestycję

w rozwój każdego dziecka oraz jako stworzenie nowej jakości fundamentu

dla polskiej gospodarki, ekonomii i polityki społecznej.

Innymi słowy z powszechną dwujęzycznością wiąże się prawdziwa zmiana

standardów, na której wszyscy w przyszłości skorzystamy.

 

Korzyści

Prócz samych umiejętności językowych dwujęzyczność

wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka.

Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu,

a przy tym wiedzę i umiejętności, które na tym etapie rozwoju

utrwalają się nadzwyczaj szybko i efektywnie.

Bilingwizm m.in. poprawia koncentrację, wpływa na lepszą podzielność uwagi

oraz pamięć, pogłębia wrażliwość społeczną i kulturową.

 

Metoda

Program Powszechnej Dwujęzyczności wykorzystuje najbardziej

naturalną metodę przyswajania języka angielskiego we wczesnym dzieciństwie,

równolegle do języka ojczystego.

Autorka tej koncepcji jest światowej sławy lingwistka –Claire Selby,

która od kilkunastu lat tworzy materiały-zarówno tekst i muzykę

-do nauki angielskiego dla najmłodszych.

Specjalnie przygotowane serie edukacyjne: „Baby Beetles” (wiek 0-4)

oraz „Tom and Keri” (wiek 3-6) w formie spirali językowej

wprowadzają rozpoznawane i rozumiane w kontekście słowa

i zwroty dostosowując wszystko do typowych dla dziecka

w danym wieku możliwości i zainteresowań.

 

 

W roku szkolnym 2017/2018 programem "Dwujęzyczne Dzieci" objęte są grupy dzieci trzyletnich (Misie, Stokrotki, Wiewiórki) oraz  czteroletnich (Liski, Rybki, Tygryski).

 

Rok szkolny 2018/2019

W kolejnym roku trwania programu "Dwujęzyczne Dzieci" biorą udział dzieci z grup - 4 letnich, a mianowicie "Misie", "Stokrotki" i "Wiewiórki". W tych grupach zajęcia odbywają się codziennie, przez 20 minut. W trakcie zajęć dzieciom towarzyszą postaci z serii "Tom and Keri". Biorą udział we wspólnym śpiewaniu, liczeniu, zabawach językowych z kartami obrazkowymi, co wzbogaca ich słownictwo i wprowadza w świat języka angielskiego.

 

We wrześniu dołączyły do grona przedszkolaków dzieci 2,5 -letnie z grupy "Sówki", dzieci 3 -letnie z grup: "Biedronki", "Pszczółki"i "Słoneczka". One też zaczynają przygodę z językiem angielskim, a towarzyszą im przy tym postaci "Baby Beetles". Zajęcia w grupach najmłodszych odbywają się trzy razy w tygodniu, przez 15 minut. Jest to czas na taniec, śpiew i zabawy językowe.

 

 

 

 

 

 

Korzystając z możliwości, dzieci regularnie śledzą przygody Toma i Keri, aktywnie słuchając i powtarzając usłyszane słówka i zwroty.

 

Rok szkolny 2019/2020

To już kolejna odsłona programu "Dwujęzyczne Dzieci". Tym razem, dzięki przychylnemu nastawieniu władz zwierzchnich, programem  zostały objęte wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola! Dzieci najmłodsze (2,5-3lat) z grup: Żabki, Sówki, Jeżyki, Zajączki, Kaczuszki, podążają wraz z "Baby Beetles" i w ten sposób osłuchują się z brzmieniem nowego języka. Trzy razy w tygodniu (3x15min) biorą one udział w zabawach językowych stworzonych i dedykowanych specjalnie dla nich.

 

 

 

 

Grupy dzieci czteroletnich, czyli Biedronki, Pszczółki i Słoneczka, korzystają z programu "Tom and Keri". Regularnie, cztery razy w tygodniu (4x20min) spotykamy się, by poznawać i utrwalać słowa i zwroty używane codziennie. Dodatkowo, korzystając z metody storytelling, przybliżam dzieciom świat bajek, dając możliwość osłuchania się z językiem mówionym oraz aktywnego uczestniczenia w zajęciach.

 

 

Zajęcia są zróżnicowane i przygotowane specjalnie dla potrzeb naszych dzieci.

Wszelkie aktywności  typu listen and do świetnie sprawdzają się w tak licznym gronie!

 

 

 

Dzieci  pięcio- i sześcioletnie korzystają z zajęć trzy razy w tygodniu (3x30min). Na podstawie zdobytych doświadczeń oraz dzieciących potrzeb, opracowałam program dostosowany do tej grupy wiekowej "Angielski-język znajomy". Celem głównym działania jest zbudowanie solidnej podstawy do dalszej nauki oraz pozbycie się bariery związanej z "obcością".

 

 

 

W związku z zaistniałą koniecznością, zachęcam do odwiedzania strony: https://www.facebook.com/krasnalhalabalalobez/?modal=admin_todo_tour

Znajdziecie tam materiały przydatne do osłuchania się z bieżącymi tematami.

Życzę miłego oglądania, słuchania i działania. Do zobaczenia!

 

Rok szkolny 2020/2021

To już czwarty rok powszechnej , obejmującej całe przedszkole, zabawy i nauki z językiem angielskim. Z pierwszymi dniami września z przyjemnością powitaliśmy całkiem nowy "narybek", grupy: Liski, Rybki i Tygryski, które zasiliły szeregi dzieci trzyletnich. Tym sposobem  grupy te oraz Żabki, mają możliwość osłuchania się z nowym językiem podczas zajęć, które odbywają się 3x w tygodniu, a trwają 15min. 

Zajęcia prowadzone są w różnorodny sposób, z uwzględnieniem potrzeb małego dziecka! Osłuchują się w ten sposób ze słownictwem związanym z ich kontekstem sytuacyjnym. Raz w tygodniu dzieci oglądają muzyczne bajeczki z serii "Baby Beetles".

Grupy dzieci czteroletnich, to: Jeżyki, Kaczuszki, Sówki oraz Zajączki. Cztery razy w tygodniu, w godzinach porannych odbywają się tam zajęcia, trwające 20min. Mając na uwadze potrzeby rozwojowe naszych pociech, oferuję im dozę muzyki, śpiewu, czytanych książek, zabaw językowych oraz ruchowych. Jest także chwila na bajkę: "Tom and Keri".

 

Drodzy Rodzice, w związku z zaistniałą sytuacją i przejściem w zdalny tryb nauki, zachęcam do odwiedzania stony oraz korzystania z zamieszczonych tu materiałów edukacyjnych.

Obecny temat zająć, to ANIMALS.

A oto parę przydatnych linków:

https://www.youtube.com/watch?v=Pjw2A3QU8Qg

https://www.youtube.com/watch?v=p5qwOxlvyhk

https://www.youtube.com/watch?v=9xxyZSdYEmM

Materiały związane z tematem znajdziecie również na stronie FB Very Young English Learners

 

 https://www.facebook.com/krasnalhalabalalobez/?modal=admin_todo_tour

 

Rok szkolny 2021/2022.

 

Oto kolejny rok dwujęzyczności, czyli wzmożonej ekspozycji na drugi język nowożytni, w tym wypadku język angielski. Pracując z dziećmi sprawiam, że język ten staje się dla nich znajomy, równolegly, oczywisty. Osiągam ten cel każdego dnia, widząc zaangażowanie dzieci, współpracę podczas zajęć. Widzę niesamowitą zdolność przyswajania nowych pojęć na podstawie przeprowadzanych ewaluacji po tygodniowym etapie zajęć. 

Nowy rok szkolny, nowe doświadczenia, nowe grupy przedszkolaków i te, które kontynuują przygodę u Krasnala Hałabały.

Grupy trzylatków:

Liski, Misie, Wiewiórki -zajęcia w tych grupach odbywają się 3x15min-śpiewamy piosenki, oglądamy "Toma and Keri", poruszamy się, bawimy się z pomocą kart obrazkowych, korzystamy z Magicznego Dywanu, który pojawił się we wrześniu i posiada odpowiednie oprogramowanie do nauki angielskiego.

Grupy czterolatków:

Kotki, Rybki, Tygryski, Żabki- zajęcia odbywaja się 4x20min-forma zajęć jest podobna, wprowadzam rozszerzenie, nowe wyzwania, z racji kontynuacji  nauki oraz wieku:)

Grupy pięciolatków:

Jeżyki, Kaczuszki, Sówki, Zajączki, Motylki (5 i 6l)-zajęcia odbywaja się 3x30min-formę zajęć wzbogacam poprzez aktywności typu: How to draw...(rysowanie krok po kroku). Dzięki takim działaniom, dzieci nabierają przekonania, że potrafią rysować oraz słuchają i podążają za  instrukcją.

Magiczny dywan, jako urozmaicenie nauki przez zabawę i działanie, świetnie się sprawdza, co widać na załączonym zdjęciu.

Aktywnie uczestniczymy w uroczystościach ogólnoprzedszkolnych. Because I'm happy!

Grupy sześciolatków:

Biedronki, Kangurki, Pszczółki, Słoneczka- zajęcia odbywają się 3x30min i są kontynuacją zaznajamiania się z językiem angielskim. Formy i metody zajęć są podobne do wyżej wymienionych, jedynie dostosowane odpowiednio do wieku i możliwości dzieci.

Bierzemy udział w realizacji dodatkowych projektów, np. "Christmas cards exchange" (projekt na platformie eTwinning). A oto efekt pracy dzieci z grupy Biedronki:

 

Rok szkolny2022/2023

W tym roku do gromady hałabałkowej dołączyły najmłodsze przedszkolanki i przedszkolaki, tworząc grupy: Biedronki, Kangurki i Pszczółki. Naukę przez zabawę kontynuowały: Misie, Wiewiórki, Krasnale (nowa grupa :)), Słoneczka, jako czterolatki; Kotki, Rybki, Tygryski i Żabki , jako pięciolatki; Jeżyki, Kaczuszki, Liski i Motylki (dzieci 5 i 6-letnie), Sówki, Zajączki - "starszaki".

Urodziny to doskonała okazja, by zdobywać podstawowe umiejętności komunikacyjne. Dzieci słuchają i naśladują wypowiedzi nauczyciela, więc uczą się podstawowych zwrotów. Tego typu działanie nosi nazwę metody audiolingwalnej. Odśpiewanie "Happy Birthday" i wypowiedzenie życzeń: "I wish you all the best", stało się zwyczajem w przedszkolu. 

Kolejnym przykładem działań rozwijajacych umiejętności komunikacyjne jest zabawa w sklep. W zależności od tematu, jest to sklep spożywczy, z zabawkami, przedmiotami szkolnymi. Dzieci siedząc w kole, widzą odpowiednie karty obrazkowe i przysłuchują się dialogowi: 

Hello, can I have a teddy bear, please?

Yes, here you are.

Thank you. How much is it?

One milion dollars :)

Zazwyczaj każde z nich jest chętne, by uczestniczyć w zakupach.

"Throwing ice cream", to zabawa uwielbiana przez dzieci. Korzystam z kolorowych piłek do żonglowania. Na początku zajęć ustalamy jaki smak lodów odpowiada danemu kolorowi piłki: red-strawberry flavour, green-apple or mint flavour, white- vanilla or creamy. I znowu dialog:

-Hello, can I have strawberry ice cream, please?

-Here you are. (rzucam w tym momencie loda :))

-Thank you. Delicious!

"Going fishing", zabawa, podczas której dzieci są zaangażowane! Środki potrzebne do celu, to: wędki, zaopatrzone w magnes (wyrób własny) oraz karty obrazkowe zaopatrzone w spinacz.  Dzieci słuchają polecenia: "Please, catch a fire station" i wykonują zadanie. Mają też możliwość same zdecydować , co chcą złapać. Na pytanie "What have you got? odpowiadają np. "I've got a train". 

To tylko przykładowe realizacje, które mają na celu zaopatrzyć najmłodszych w podstawowe umiejętności komunikacyjne. Pragnę nadmienić, że wszelkie pomoce dydaktyczne wykonuję samodzielnie, czerpię też z doświadczenia koleżanek z pracy, które szczodrze się nim dzielą. Otwartość na potrzeby dzieci, głowa pełna pomysłów i korzystanie z doświadczeń otaczających osób, to klucz do sukcesu. Pozdrawiam :)